O Sputnik mali záujem státisíce, zatiaľ sa naň prihlásilo len tritisíc ľudí. Už ho zavrhol aj Matovič

Igor Matovič, Marek Krajčí a infektológ Pavol Jarčuška počas vítania ruskej vakcíny Sputnik V
Igor Matovič, Marek Krajčí a infektológ Pavol Jarčuška počas vítania ruskej vakcíny Sputnik V Zdroj: TASR/František Iván

Vakcíny navyše v priebehu júla exspirujú.

Od 1. júna sa ľudia môžu zaočkovať aj Sputnikom V, no zatiaľ o ruskú vakcínu nie je veľký záujem. Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského sa doposiaľ do systému zaregistrovalo len 3-tisíc ľudí. Na sklade však máme 200-tisíc dávok.

Ešte koncom februára doleteli na košické letisko prvé dávky ruských vakcín, ktoré osobne vítal vtedajší predseda vlády Igor Matovič a vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí. Očkovanie chceli na dobrovoľnej báze spustiť o dva týždne. Mimochodom, príchod iných vakcín žiaden politik nevítal.

„Jediným riešením je zaočkovať ľudí dobrými vakcínami, a takou určite Sputnik V je,“ zvestoval Igor Matovič pri dodaní vakcíny. Sputnik V však nemal schválenie európskou liekovou agentúrou EMA, ostatné vakcíny týmto procesom prešli. Rusi navyše neboli ochotní doplniť chýbajúcu dokumentáciu, bez ktorej sa nedalo posúdiť, či je vakcína v poriadku.


Sputnikom chceli očkovať do dvoch týždňov, začalo sa po troch mesiacoch

Na základe týchto skutočností sa rozhorel aj politický konflikt v koalícii, ktorý bol napokon katalyzátorom pre vládnu krízu. Tá napokon vyvrcholila odchodom Krajčího a Matoviča zo svojich funkcií.

Aj pre vyššie spomenuté udalosti sa očkovanie touto vakcínou odďaľovalo, keďže ju najprv posudzovali v Šarišských Michaľanoch, neskôr v biomedicínskom centre SAV, o čo požiadal ŠÚKL, potom vzorky šarže preskúmali aj maďarskí štátni vedci, aby si ich späť na kontrolu vypýtali samotní Rusi.

Po všetkých týchto peripetiách sa nový minister zdravotníctva Lengvarský rozhodol požiadať vládu o to, či môže podpísať očkovanie Spuntikom V. Vláda už pod vedením Eduarda Hegera to odobrila a od prvého júna, teda po troch mesiacoch od dovezenia, sa ním môže aj reálne očkovať.

Zaujímavosťou je, že samotný minister, ktorý sa od začiatku k tejto vakcíne stavia vlažne, povedal, že by sa ňou zaočkovať nedal.

Najprv státisíce, potom desaťtisíce, v praxi len tisíce

Ešte počas procesu schvaľovania vakcíny politici, ktorí tlačili na očkovanie aj bez poriadnej kontroly, sa opierali o prieskumy verejnej mienky. Tie tvrdili, že 300- až 500-tisíc ľudí sa chce očkovať ruskou vakcínou. Sociologička Zora Bútorová však vo svojom blogu tieto prieskumy rozmenila na drobné.

„A napokon odhadnime, aký by mohol byť záujem o vakcináciu u prívržencov Sputnika, ktorí by sa chceli dať očkovať iba touto vakcínou, pričom netrvajú na tom, aby bola schválená európskou alebo slovenskou odbornou autoritou. Podľa výskumných dát by sa v súčasnosti počet záujemcov výlučne o nezaregistrovaný Sputnik mohol pohybovať iba okolo 53-tisíc,“ napísala vo svojom článku.

Už prvý deň registrácie ukazuje, že prínos Sputnika pre celkovú zaočkovanosť nesplní očakávania zainteresovaných politikov. Problém je, že 200-tisíc dávok exspiruje v priebehu júla. Ešte Marek Krajčí tvrdil, že ak by sme dávky nevyužili, tak ich môžeme predať.

„Nechcem špekulovať, ale podľa pôvodnej zmluvy zvyšné dávky môžeme predať tretím stranám ... No podľa mňa to už nikto pred exspiráciou nekúpi,“ uviedol Vladimír Lengvarský.

Podľa zmluvy máme predkupné právo celkovo až na dva milióny dávok, teda očkovanie pre milión ľudí. Nezodpovedanou otázkou nateraz je, čo bude so zvyšnými vakcínami, či ich dokážeme predať a ak nie, kto bude niesť zodpovednosť za tento nákup.

Sputnikom sa nedá zaočkovať ani Matovič, hoci to deklaroval

Napokon sa Sputnikov V nedá zaočkovať ani Igor Matovič, napriek tomu, že deklaroval, že tak urobí. Teraz uprednostní vakcínu registrovanú v EÚ.

„Teraz je jeden týždeň známa informácia, že Európska únia bude hrať tú geopolitickú hru a nebude uznávať Sputnik. Našťastie, nie všetky krajiny. Ja si myslím, že sa to poddá. Už teraz je asi 15 krajín v Európe, ktoré uznávajú aj očkovanie Sputnikom. Podľa mňa nakoniec budú všetky,“ takto Matovič zdôvodnil, prečo Sputnik zavrhol, keďže ako minister musí veľa cestovať.

Tento jeho argument však podľa Denník N neobstojí, keďže na ministra sa nevzťahujú cestovateľské obmedzenia. V praxi by sa teda na pracovné cesty dostal aj zaočkovaný ruskou vakcínou. Minister financií doteraz nepovedal, kedy a akou vakcínou sa dá napokon zaočkovať. Podľa súčasného nastavenia by mal dostať Modernu alebo Pfizer.

BRATISLAVA/mm, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti