Vedci hľadali v našich vlakoch nový koronavírus. Prečítajte si, ako to dopadlo

Chart Show
Zdroj: ZSSK

Podľa vedcov treba vo vlakoch dodržiavať pravidlá, aby ste sa vyhli ochoreniu.

Železničná spoločnosť Slovensko a Slovenská akadémia vied odobrali koncom apríla a začiatkom mája 187 vzoriek na koronavírus. Odobrali ich vo vlakoch, v pokladniciach a v odpočinkových miestnostiach. Podľa výsledkov ani jedna vzorka nebola pozitívna.

Testami prešiel personál prvého kontaktu (pokladníci a sprevádzajúci personál), rušňovodiči a nimi užívané priestory, miesta v osobných vlakoch, diaľkové vlaky (rýchliky) a regionálne/prímestské vlaky. Odbery boli vykonané pred a po ceste vlaku s cestujúcimi.

Ako informoval médiá hovorca ZSSK Tomáš Kováč, spomínané vzorky bezpečne uskladnili, aby ich mohli v laboratóriu analyzovať do 24 hodín po odbere. Vzorky boli skúmané na prítomnosť RNA a antigénov vírusu spôsobujúceho COVID-19. „Prítomnosť SARS-CoV-2 RNA sa nepotvrdila ani v jednom zo 187 prípadov,“ konštatoval.

„Dodržiavajte pravidlá R-O-R. Noste respirátor vždy, keď nepijete a nejete, umývajte si ruky a riziko nákazy vo vlaku je minimálne,“ hovoria slovenskí vedci.

„Výsledky výskumu som očakával trochu s napätím. Počet cestujúcich nám v uplynulých 14 mesiacoch dramaticky klesol. Posledný mesiac sa postupne vraciame do normálu, spúšťame medzinárodné spoje, vrátane dovolenkového autovlaku do Splitu či obľúbených IC vlakov. Všetky vlaky okrem zvýšenej frekvencie normálneho upratovania dezinfikujeme ozónom a dvakrát týždenne polymérovou dezinfekciou s účinnosťou 6 - 7 dní. Ak by sa nový vírus našiel vo zvýšenej miere, neviem, čo viac by sme mohli pre bezpečnosť cestujúcich ešte spraviť,“ konštatoval predseda predstavenstva ZSSK Roman Koreň.

 

Pravidlá cestovania vlakom

Pri cestovaní platia vo vlakoch ZSSK všetky opatrenia, ktoré boli zavedené už na začiatku pandémie, t. j. povinnosť mať prekryté dýchacie cesty - cestujúcim vo vlakoch, ktoré prechádzajú z lepších (zelená, žltá, oranžová) cez horšie okresy (ružová farba a horšie) sa odporúča v záujme ochrany ich zdravia mať na tvári nasadený respirátor počas celej dĺžky cesty.

Respirátor si možno zložiť na nevyhnutne potrebný čas počas jedenia a pitia. Je dobre, ak majú cestujúci so sebou dezinfekciu a používajú ju.

Prečítajte si aj: Rúško či respirátor? ÚVZ spresnil, čo máte mať na tvári na ceste medzi okresmi

Povinnosť prekrytia dýchacích ciest platí aj pri kúpe cestovných dokladov v pokladniciach, pričom sa odporúča využívať bezkontaktnú platbu kartou.

Vlakvedúci vo vlakoch nekontrolujú testy ani potvrdenia o očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19. Pre vnútroštátne cesty dnes takéto dokumenty ani nie sú potrebné.

Cesty do zahraničia sa riadia aktuálnymi predpismi tej-ktorej krajiny. Opäť však platí, že kontrolu týchto predpisov nevykonávajú zamestnanci ZSSK, ale iné zodpovedné a poverené inštitúcie (zväčša polícia).

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sav

Dôležité udalosti