Na svete podali už dve miliardy dávok vakcín proti covidu. Pozrite sa, kde zatiaľ vôbec neočkujú

Roland Garros 2021
Roland Garros 2021 Zdroj: Shutterstock.com

V počte zaočkovaných obyvateľov je vedúcou krajinou naďalej Izrael.

Na celom svete boli podané už viac ako dve miliardy dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Tento míľnik sa podarilo dosiahnuť po polroku od začiatku masového očkovania, vyplýva z údajov zhromaždených agentúrou AFP.

Do štvrtka podali v 215 krajinách a teritóriách po celom svete 2 109 696 022 dávok vakcín proti covidu. Vyše polovicu z nich dostali ľudia v troch krajinách - v Číne (704,8 milióna dávok), USA (297 miliónov dávok) a Indii (221 miliónov dávok).

Otázky a odpovede: Všetko, čo potrebujete vedieť pred druhou dávkou vakcíny

V počte zaočkovaných obyvateľov je vedúcou krajinou naďalej Izrael, kde obe potrebné dávky dostalo už takmer šesť z desiatich obyvateľov. Nasleduje Kanada s 59 percentami obyvateľov, ktorí dostali aspoň jednu dávku vakcíny, Spojené kráľovstvo s vyše 58 percentami obyvateľov, Čile s vyše 56 percentami a Spojené štáty so 51 percentami.

Na Slovensku dostalo prvú dávku vakcíny takmer 25 percent populácie a plne zaočkovaných je viac ako 16 percent obyvateľov, uvádza to štatistika agentúry Reuters graphics.reuters.com.

V EÚ podali najmenej jednu dávku očkovacej látky takmer štyrom z desiatich obyvateľov krajín eurobloku. Nemecko má zaočkovaných 43,6 percenta populácie, Taliansko zaočkovalo 40 percent obyvateľov, Francúzsko a Španielsko 39,4 percenta svojich občanov.

Očkovanie proti koronavírusu zatiaľ neprebieha v šiestich krajinách: Severnej Kórei, na Haiti, v Tanzánii, Čade, Burundi a Eritrei.

Čína za posledný týždeň denne podala vakcínu v priemere 1,37 percentám obyvateľov. Viac ako jedno percento denne zaočkujú aj Bahrajn a Uruguaj.

Najrozšírenejšia očkovacia látka je vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, ktorou sa očkuje v 170 krajinách. BioNTech/Pfizer používajú v najmenej 97 krajinách.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti