Chcete ísť do Česka na viac ako deň? Za istých podmienok nepôjdete do karantény

Lucie Bílá
Zdroj: TASR

Naši západní susednia nás zaradili medzi oranžové krajiny.

Cestovanie do Česka sa od pondelka (7. 6.) pre Slovákov zjednoduší. Naši západní susedia nás totiž na základe novších údajov, ktoré sme poslali Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, preradili do oranžovej farby.

Napísal to na facebooku štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus s tým, že Česko tak urobilo v piatok (4. 6.).

Pripomenul, že tam pribudne aj Nemecko, čo znamená, že všetky susedné štáty Česka budú patriť medzi krajiny so stredným rizikom nákazy COVID-19.

Podmienky cestovania do Česka

Občanom či obyvateľom Slovenska bude stačiť, ak sa preukážu negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín, ktorí absolvujú ešte na Slovensku.

„Pred vstupom na územie ČR vyplnia príjazdový formulár. A to je všetko. Oproti aktuálnemu stavu, aj počas prvého júnového víkendu, nezabudnite, keď je Slovensko ešte zaradené na zozname červených krajín, občania či rezidenti SR už od pondelka nebudú musieť absolvovať po príchode do Česka karanténu, ktorú mohli ukončiť len negatívnym RT-PCR testom vykonanom na vlastné náklady v Českej republiky," upozornil Klus.

Pripomenul tiež, že ak doba pobytu nepresiahne na území Česka 24 hodín, môže vstupovať na územie Česka z akýchkoľvek dôvodov a bez povinnosti vyplniť príjazdový formulár, ako aj bez povinnosti preukázať sa negatívnym testom či povinnosťou absolvovať izoláciu.

Od utorka (1. 6.) môžete zo Slovenska cestovať do Česka aj za účelom turistiky, na výlet do Brna či na pražský Vyšehrad.

Na hraniciach uznajú aj naše certifikáty

Bez akýchkoľvek obmedzení môžu cestovať do Česka aj tí, ktorí sa preukážu naším národným certifikátom o vykonanom očkovaní na Slovensku, a to už po 22 dňoch od prvej dávky vakcinácie.

Zdroj: TASR

„Stačí len vyplniť príjazdový formulár. Toto platí aj pre tých, ktorí sa preukážu potvrdením o prekonaní COVID-19 nie viac ako pred 180 dňami, pričom v takomto prípade už bez povinnosti vyplniť príjazdový formulár," dodal.


Viac o cestovaní do zahraničia nájdete na stánke rezortu diplomacie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti