Prerušili očkovanie detí proti covidu. Tým, čo už dostali termín, oznámili, aby nechodili

Zrušená registrácia dieťata na očkovanie.
Zdroj: TV Markíza

Viacerí sa ponáhľali aj pre účasť v táboroch.

Ďalšie zmätky v očkovaní. Tentoraz ide o 12-ročné a staršie deti. Štát pre ne najprv otvoril čakáreň, niektoré už zaočkoval, iným zas Národné centrum už poslalo termíny. A potom ich náhle zrušili.

Podľa zodpovedných to má logický dôvod a deti zaočkujú čoskoro. Rodičia sú rozhorčení. A to všetko v čase, keď chce deti zaočkovať menej ako polovica z nich.

Pani Michaela zaregistrovala dcéru aj synovca na očkovanie, hneď ako štát otvoril čakáreň pre 12-ročné deti. Obe dostali termín na vakcínu prakticky okamžite, ale veľmi rýchlo im ho zrušili. Majú čakať na nový.

Prvé deti pritom vakcínu proti ochoreniu COVID-19 dostali už v utorok (8. 6.). Michaelin prípad pritom nie je ojedinelý. Michaeline deti sa na očkovanie tešili, pretože chcú ísť do tábora. Zrušenie termínu považuje za sklamanie.

„Rozhodli sme sa niektoré očkovania stiahnuť, niektoré sa uskutočnili. Zrealizovali sme to pre to, aby sme ich pustili, až keď to bude pedantne nastavené aj po diskusii s pediatrami,“ ozrejmila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Zdroj: Tikhonova Yana/shutterstock.com

Štát hovorí, že pôvodne čakáreň pre deti otvoril, aby zistil záujem a nastavil systém. Pri očkovaní totiž musí byť aj pediater. A tam niekde sa to vraj začalo komplikovať. V očkovacích centrách, kde bol pediater, deti dostali vakcínu. Zrušili termíny, kde v čase očkovanie nebol pediater, resp. ho odvolali.

Problém sa má vyriešiť do niekoľkých dní

Nie je však úplne jasné, prečo deti vôbec dostávali termíny, keď ich štát chcel nechať v čakárni a zistiť najprv záujem a nastaviť pravidlá. NCZI, ktoré ju má na starosti, sa k téme nevyjadrilo, komunikuje ju ministerstvo.

Eliášová otázku, prečo centrum vôbec rozosielalo termíny, nechcela komentovať. „Rozhodli sme sa, že to pozastavíme, aby sme to mali dobre nastavené a fungovalo očkovanie v praxi,“ doplnila.

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre deti a dorast Elena Prokopová sa ospravedlnila rodičom za vzniknutú situáciu. Naznačili, že deti budú mať spoločný očkovací deň. Podľa jej slov to bude veľmi rýchlo. Tvrdí, že je to otázka iba pár dní.

Viac v reportáži Veroniky Bozdošovej a Zuzany Javorovej.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.    

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.