Treba posilniť RT-PCR testovanie a dať ho ľuďom zadarmo, radia pred letom analytici

Ilustračná snímka.
Zdroj: Kira Hofmann/DPA via AP

Malo by sa to týkať hlavne dovolenkárov.

Vláda bude od dovolenkárov vyžadovať testy, zoznam odberných miest sa výrazne skráti. Klasické MOM-ky končia k 30. júnu. Odborníci upozorňujú, že by sme mali posilniť RT-PCR testovanie a dať ho ľuďom zadarmo.

S blížiacim sa letom počet vykonaných testov klesá. Antigénom sa denne otestuje asi 30 až 40-tisíc ľudí. To nie je ani desatina v porovnaní s mesiacmi, keď pandémia zúrila naplno.

„Pri súčasnej epidemickej situácii a pri tom, že máme asi 0,2 percentnú pozitivitu antigénových testov, čo je už naozaj na hranici alebo za hranicou falošnej pozitivity, nemá veľký význam ďalej pokračovať s antigénovými testami,“ myslí si analytik Martin Šuster z Veda pomáha.

Zdroj: Zuzana Holienčíková

Zrušenie tzv. MOM-iek už niekoľko týždňov žiada SaS. Najnovšie aj minister Igor Matovič, ktorý pôvodne stál za ideou celoplošného testovania. Ministerstvo zdravotníctva preto prevádzkovateľom nepredĺžilo zmluvy a od 1. júla ich už neuvidíte.

Podľa rezortného ministra Vladimíra Lengvarského ak to bude nutné, nahradia ich kombinované odberné miesta pre RT-PCR alebo kloktacie testy. Mali by byť však v oveľa menšom počte, ako sú teraz.

Zároveň však naberá obrátky dovolenková sezóna. Slováci, ktorí nie sú zaočkovaní, alebo neprekonali COVID-19, sa budú musieť testovať aj pri návrate zo zelených krajín. Pri červenej a čiernej kategórii sa musí otestovať každý.

Prečítajte si aj: Ktoré dovolenkové krajiny sú bezpečné?

Odborník upozorňuje, že testovanie drahšou, no presnejšou metódou RT-PCR by malo byť dostupnejšie. Napríklad Česko prepláca svojim občanom mesačne dva takéto testy.

„Bude problém, ak sa nám státisíce ľudí vyberú aj do nezaočkovaných krajín. Ak sa to nezlepší a ľudia odtiaľ prídu, tak musia mať možnosť otestovať sa a dokonca to zdokladovať. V stotisícoch a také kapacity nemáme pripravené,“ tvrdí analytik z Dáta bez pátosu Ivan Bošňák.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Šuster nám pripomenul, že druhú vlnu v októbri sme si všimli tak, že ľudia začali prichádzať do nemocníc. Zastáva názor, že teraz by bolo lepšie, keby sme to vedeli zistiť skôr. Dôvodí to tým, že na začiatku to vieme zastaviť s oveľa menšími škodami aj na ekonomike, ako aj na životoch.

Vláda a konzílium odborníkov už o preplácaní testov rokujú. Váhavým však odkazujú veľmi jednoduché riešenie.

„Zaočkovať sa, po 22 dňoch po 1. júli môžu cestovať s európskym COVID certifikátom v rámci EÚ a európskeho hospodárskeho priestoru úplne bez problémov. A môžu tento problém úplne pustiť z hlavy,“ dodal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Tému spracoval reportér Martin Prôčka.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti