Krčméry prezradil, že v hre je opäť aj zavedenie povinnej štátnej karantény

Omša v kostole v Budapešti.
Omša v kostole v Budapešti. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Na výber by bolo štátne zariadenie alebo hotel.

Ústredný krízový štáb rokoval o ďalších krokoch v boji proti pandémii koronavírusu. Infektológ Vladimír Krčméry prezradil, že štáb bude má diskutovať aj o opätovnom spustení povinnej štátnej karantény. Rokovanie napokon prerušili, pokračovať budú v pondelok.

Ľudia prichádzajúci z rizikových krajín by museli povinne ísť do štátneho zariadenia alebo do hotela. Podľa Krčméryho je tento návrh na stole kvôli prudkému šíreniu nového delta variantu vírusu, teda tzv. indického.


Veľký nárast pozitívnych registruje Veľká Británia a Portugalsko. Británia je pritom krajina, ktorá vedie v rebríčku zaočkovanosti v Európe. Vakcíny síce chránia pred ťažkým priebehom COVID-u, no nie sú stopercentne účinné voči mutáciám.

Podľa Krčméryho až 80 percent všetkých nových pozitívnych prípadov vo Veľkej Británii je spôsobených delta variantom. Upozorňuje, že aj keď sme očkovaní, časť infikovaných môže vírusu podľahnúť. Je preto nevyhnutné zachytiť všetkých infikovaných, ktorí prídu zo zahraničia na naše územie.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus pripustil, že do karantény by museli ísť aj ľudia z tzv. zelených krajín. Podľa Klusa musíme urobiť všetko preto, aby sme zabránili obchádzaniu pravidiel.

Cestou, ako zabrániť porušovaniu pravidiel, môže byť podľa Klusa spolupráca so susednými krajinami pri kontrole slovenských občanov, využitie dát od mobilných operátorov, ale aj pravidelnejšia kontrola na našich hraniciach. Delta variant označil štátny tajomník za seriózny problém pre celú Európu. Hrá sa podľa neho o čas, aby sme sa zaočkovali čo najviac.

„Napriek tomu, že sme si mysleli, že zelené krajiny budú počas leta bezpečné, nemusí to tak byť. Ospravedlňujem sa tým občanom, ktorí si mysleli, že zelená krajina bude zelenou navždy, môže sa to zmeniť zo dňa na deň. Vystríhame všetkých, ktorí dnes cestujú mimo SR, že sa môžu vrátiť do úplne iných podmienok, z akých odchádzali," upozornil Klus.


Rokovanie o tejto téme potvrdil aj minister práce Milan Krajniak. „Som za to, že by sme mali sprísniť monitoring na hraniciach alebo upraviť opatrenia tak, aby sme vedeli, ak sa indický variant vírusu preniesol na Slovensko, a prijali opatrenia,“ skonštatoval Krajniak.

Poukázal na to, že indický variant sa viac šíri v Portugalsku a pred dvoma dňami sa pár kilometrov od Slovenska konal futbalový zápas, kde bolo niekoľko tisíc portugalských fanúšikov. „Možno by bolo dobré urobiť skríningové opatrenia, aby sme zistili, ako je indický variant prítomný na Slovensku,“ podotkol. Minister predpokladá, že rezort zdravotníctva bude mať nejaké návrhy.

Krčméry preto radí, aby sme si dovolenku vyberali v krajinách, ktoré majú nízky počet nových prípadov. Odkazuje aj na cestovateľský semafor, ktorý každý týždeň aktualizuje zoznam bezpečných a rizikových krajín.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti