Všetko dôležité o delta variante: Je doposiaľ najagresívnejší, ale očkovanie proti nemu funguje

Prázdna terasa v centre mesta.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Variant Delta, bol prvýkrát detekovaný v Indii. Súčasne je vo vyše 70 krajinách.

Je hlavnou témou diskusií na krízovom štábe, pandemickej komisii aj vláde. Zmenil priaznivú situáciu v Británii a po štyroch mesiacoch v krajine opäť pribúdajú desaťtisíce infikovaných. Británia pritom vedie v Európskej únii v zaočkovanosti. Zlá situácia je aj v Portugalsku a ohrozená je celá Európa. Reč je o delta variante koronavírusu.

Delta variant, tiež známy ako B.1.617.2, bol prvýkrát detekovaný v Indii. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa odvtedy objavil vo viac ako 70 krajinách.

Tento variant sa nielen oproti predchádzajúcim kmeňom ľahšie šíri, ale môže spôsobiť aj vážnejšie ochorenie. To je obzvlášť znepokojujúce pre neočkovaných ľudí a pre ľudí, ktorí majú na vírus slabšiu imunitnú odpoveď.

Príznaky indického variantu

Vedci z Číny odhalili, že ľudia majú v krajinách bojujúcich s delta variantom odlišné a závažnejšie príznaky ako boli hlásené pri predošlých pandémiách, uviedol The New York Times. Ťažký priebeh vírusu sa u infikovanej osoby vraj prejaví už od tretieho až štvrtého dňa. Telo naň teda rýchlejšie reaguje.

Spôsobuje pre koronavírus typické horúčky, hlásia však aj príznaky ako bolesť hlavy a hrdla, či dokonca nádchu. V strehu by ste mali byť aj pred ďalšími príznakmi, ako je kašeľ, dýchavičnosť, únava či strata čuchu a chuti. Aj ľudia s asymptomatickou infekciou či miernym priebehom môžu vírus preniesť na ostatných, ktorým vírus spôsobí vážnejšie zdravotné problémy.

Prečítajte si aj: Agresívna delta mutácia je hrozbou aj pre nás. Situácia sa rýchlo mení, čo ohrozuje letné dovolenky

Nákazlivosť delta variantu

Z doposiaľ zistených údajov vyplýva, že sa vírus šíri veľmi agresívne. Vďaka masívnemu programu zaočkovali v USA a v Británii úplne (oboma dávkami vakcín) asi 43 percent svojej populácie. V číslach to predstavuje zhruba 30-miliónov Britov, pričom vyše 70-miliónov má aspoň jednu dávku vakcíny. Napriek tomu zaznamenali v krajine prudký nárast v počte nových prípadoch COVID-19. Tento týždeň pokorili hranicu 10-tisíc, ktorú naposledy zaznamenali vo februári.

Podobný rapídny nárast prípadoch bol aj v Indii. Krajina, ktorá mala na počet obyvateľov minimum infikovaných, začala z týždňa na týždeň prekonávať nepriaznivé svetové rekordy. Podľa odborníkov za to môže vyššia prenosnosť tohto variantu vírusu.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vyhlásil, že delta má oproti alfa variantu o asi 40 percent rýchlejší prenos. Alfa variant je takzvaný britský variant, ktorý v Británii doposiaľ dominoval rovnako ako aj na Slovensku (v májových vzorkách predstavoval 92 percent).

Závažnosť ochorenia pri delta víruse

Podľa prvotných informácií môže delta variant zvýšiť riziko hospitalizácie v porovnaní s variantom alfa. Informáciu zverejnilo 10. júna popredné médium Public Health England (PHE). Jedna z analýz zverejnených v PHE, ktorá skúmala 38-tisíc covid prípadov zistila, že u ľudí s delta variantom bola 2,61-krát vyššia pravdepodobnosť hospitalizácie ako u ľudí s variantom alfa.

PHE tiež zistilo, že v niektorých oblastiach, kde sa zvyšoval výskyt variantu delta, boli návštevy a prijímania do nemocníc prevažne u neočkovaných osôb. To naznačuje, že aj pri tomto variante poskytuje úplné očkovanie ochranu pred závažnejším prejavom ochorenia a hospitalizáciou.

Účinnosť vakcín pred novým variantom

Už vyššie sme spomenuli fakt, ktorý zdôrazňuje účinnosť očkovania v ochrane pred novým vírusom. Existujú však ďalšie dôkazy. Štúdia Trusted Source publikovaná 10. júna v časopise Nature zistila, že 20 ľudí, ktorí dostali dve dávky vakcíny Pfizer, malo v krvi dostatok protilátok na neutralizáciu niekoľkých variantov koronavírusu, vrátane toho delta. To naznačuje, že vakcína poskytne primeranú ochranu pred delta variantom, napísali autori štúdie s poznatkom, že je potrebné poznať dáta z reálneho sveta.

Ďalší výskum zdôrazňuje dôležitosť úplného očkovania, najmä ak sa variant delta rozširuje v komunite. Štúdia zverejnená spoločnosťou PHE 22. mája zistila, že dve dávky vakcíny Pfizer boli proti symptomatickej infekcii delta variantom účinné na 88 percent. Jedna dávka však bola účinná iba proti 33 percentám symptomatickej infekcii.

Variantom delta sú tak najviac ohrození ľudia, ktorí nie sú úplne očkovaní, a tí, ktorí nemajú silnú imunitnú odpoveď na očkovanie, ako sú starší ľudia a osoby so zníženou imunitou, uviedol portál healthline.com.

Prečítajte si aj: Ústredný krízový štáb do pondelka prerušili, Krčméry neodporúča dovolenku v zahraničí

Situácia na Slovenku

Mnohé krajiny preň pozastavili plánované uvoľňovanie opatrení. Slovensko bude pravdepodobne jednou z nich. Naznačili to vo štvrtok viacerí poprední predstavitelia. Igor Matovič povedal, že pre nový variant vírusu nám hrozí tretia vlna pandémie. „Delta na Slovensku je a je len otazkou mesiaca-dvoch, kým nebude aj u nás dominantná … čo pri mimoriadne nízkej zaočkovanosti a nízkemu záujmu o očkovanie je istota pre jesennú tretiu vlnu,“ uviedol.

Varoval pred ním aj infektológ Vladimír Krčméry, ktorý preto s krízovým štábom otvoril diskusiu o ochranných krokoch, ktoré by mala vláda v boji s ním zaujať. V hre aj opätovné spustenie povinnej štátnej karantény, ktoré sa ukázalo ako príkladné v minuloročnej prvej vlne.

Koronavírus a jeho varianty boli na Slovensko vždy najprv dovezené a až následne sa rozšírili medzi obyvateľmi. Podobne to môže byť aj v tomto prípade, kedy vidíme ako indický variant „vytlačil" vo Veľkej Británií ich britskú mutáciu.

Podľa Krčméryho je totiž až 80 percent všetkých nových pozitívnych prípadov vo Veľkej Británii spôsobených delta variantom. Upozorňuje, že aj keď sme očkovaní, časť infikovaných môže vírusu podľahnúť. Je preto nevyhnutné zachytiť všetkých infikovaných, ktorí prídu zo zahraničia na naše územie.

Úrady na Slovensku pravidelne preverujú odobraté vzorky na varianty, v májových indický variant nebol. Predtým evidujeme dva prípady.

Odborníci tvrdia, že variant COVID-19 delta predstavuje v USA hrozbu, pretože je nákazlivejší ako iné kmene a vyvoláva vážnejšie príznaky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti