Minister Krajniak na krízovom štábe navrhol, aby DSS-ky prijímali len zaočkovaných klientov

ufo.mp4
Zdroj: TASR/AP

Cieľom je chrániť ostatných klientov a zamestnancov.

S príchodom nákazlivejšieho delta variantu otvorili politici a odborníci chúlostivú tému - povinné očkovanie. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský priznal, že na Ústrednom krízovom štábe diskutovali aj o tomto krajnom riešení. Dôvodom sú šírenie indickej mutácie, ktorá je nákazlivejšia a nízka zaočkovanosť na Slovensku. Ak nebudú mať Slováci kolektívnu imunitu, je možné, že na jeseň opäť zažijeme preplnené nemocnice.

Problémom je aj to, že medzi nezaočkovanými sú aj lekári. Práve oni a ďalšie profesie by mali byť čo najviac chránení pred nákazou, aby sa mohli starať o zraniteľných. Do tejto skupiny patria aj pracovníci domovov sociálnych služieb. Politici sa však otázkam k povinnému očkovaniu vyhýbajú a konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo.

Infektológ Vladimír Krčméry však v relácii Na telo plus prezradil, s akým nápadom prišiel minister práce Milan Krajniak. Navrhol, aby domovy sociálnych služieb po novom prijímali už len zaočkovaných klientov. Nezaočkovaní by boli ohrozením pre ostatných klientov a následkom nákazy by mohlo byť veľa zbytočných úmrtí.

Prečítajte si tiež:

Práve domovy dôchodcov boli v predchádzajúcich mesiacoch často ohniskami nákazy s fatálnymi dôsledkami.

Očkovanie seniorov a klientov domovov sociálnych služieb bolo často kritizované. V polovici júna sme mali spomedzi ľudí od 70 do 79 rokov zaočkovaných 65 percent a vo vekovej kategórii nad 80 rokov len 49 percent. Starší ľudia sú ochorením COVID-19 najviac ohrození. Majú vysoké riziko komplikácií a aj úmrtia na infekciu koronavírusu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme DSS

Dôležité udalosti