Heger: Kontrola cez eKaranténu sa môže zaviesť len cez núdzový stav, ten ale nezavedieme

Premiér Eduard Heger.
Zdroj: TASR

Stovky ľudí v izolácii sa podľa premiéra dajú odkontrolovať hygienikmi.

Povinné kontrolovanie cez aplikáciu eKaranténa môže vláda zaviesť len vtedy, keď je v krajine vyhlásený núdzový stav. Uviedol to premiér Eduard Heger pred stredajším (23. 6.) rokovaním vlády s tým, že v momentálnej pandemickej situácii sa núdzový stav na Slovensku vyhlasovať nebude.

EKaranténa má digitálne sledovať ľudí, či dodržiavajú domácu izoláciu. „Nie je to nástroj, ktorý vieme teraz použiť. Treba ho mať pripravený na čas, keby bola náhodou zlá situácia. Je to len zjednodušenie spôsobu na kontrolu," hovorí.


Stovky ľudí v izolácii sa podľa premiéra dajú odkontrolovať hygienikmi, aplikácia dáva zmysel pri kontrole desiatok tisícov ľudí v karanténe. Aplikácie nie je liekom, poznamenal.

Prípravu eKarantény má podľa Hegera na starosti Úrad verejného zdravotníctva. „Z technologického hľadiska to nie je nič náročné. Je to aplikácia, ktorá vás každé dve hodiny vyzve, aby ste si dali tvár pred telefón a zaznamená miesto, kde ste," poznamenal predseda vlády. Dodal, že monitorovanie ľudí je istým zásahom do ich práv, preto bude vláda po tomto nástroji siahať ako po poslednej možnosti.

Dodal, že Slovensko je pripravené na tretiu vlnu pandémie. Podľa jeho slov by sme mali získať čo najviac dát o delta variante nového koronavírusu, vyskytujúcom sa v iných krajinách.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti