Delta sa šíri aj medzi deťmi. Odborníčka radí, ako postupovať, keď má vaše dieťa príznaky

Matka s chorým dieťaťom
Zdroj: shuterstock.com

Hlavným symptómom je nádcha. Nie každý príznak však automaticky znamená riziko COVID-u.

Delta variant koronavírusu sa šíri aj medzi deťmi. Vo Veľkej Británii a v Izraeli vypukli viaceré ohniská nákazy práve v školách. Zatiaľ však neexistujú štúdie, ktoré by potvrdzovali, že deti sú viac ohrozené ako dospelí. Vírus ich napadá najmä kvôli tomu, že deti nie sú očkované.

Potvrdzuje to aj infektológ Peter Sabaka. „Vo Veľkej Británii je 80 percent ľudí zaočkovaných aspoň prvou dávkou a polovica ľudí druhou dávkou. V Izraeli je viac ako polovica ľudí zaočkovaná dvoma dávkami, takže vírus sa šíri medzi nezaočkovanými, a to sú najmä deti," vysvetľuje Sabaka.

Riešením je preto očkovanie detí. Aktuálne sa na Slovensku očkujú deti od 12 rokov a Sabaka to odporúča. Súhlasí aj pediatrička Elena Prokopová.

Nie každá nádcha je Covid

Hlavnými príznakmi delta variantu je nádcha, kašeľ a respiračné problémy. Prokopová hovorí, že nemôžeme každú nádchu u detí automaticky považovať za možnú koronavírusovú infekciu. Rodičia by mali spozornieť, ak v okolí dieťaťa je niekto chorý a má podobné príznaky, alebo sa vrátili zo zahraničia, alebo ak boli na hromadnom podujatí. V takom prípade odporúča, aby rodičia zavolali pediatrovi, ktorý ďalšími otázkami zistí, či je riziko infekcie koronavírusu vysoké. Ak áno, treba dať dieťa otestovať. Rozhodne by rodičia nemali ísť s chorým dieťaťom do ambulancie.

Aj kvôli novému delta variantu je nevyhnutné dať otestovať všetky deti PCR testami pred letnými tábormi. Podľa Sabaka sú zatiaľ tábory bezpečné. Akonáhle zaznamenáme komunitné šírenie delta variantu na Slovensku, bezpečnými nebudú.

Prečítajte si tiež:

Pred táborom povinný PCR test

Epidemiologický tím povolil letné tábory s tým, že každé dieťa nad 10 rokov musí byť otestované PCR testom. Mladšie deti sa testovať nemusia. PCR testy bude preplácať štát. Všetky informácie by mali čoskoro pribudnúť na stránke korona.gov.sk. Práve na tejto stránke by si rodičia mali požiadať o PCR test pre svoje dieťa.

Podľa Sabaku je riešením čím skôr zaviesť nové pravidlá pre cestovateľov. Slovensko už zaznamenalo prvý prípad delta variantu. Je to prvý potvrdený prípad a nie je jasné, či nemáme na území viac infikovaných. Úrad verejného zdravotníctva sekvenuje len tie vzorky, ktoré majú vysokú vírusovú nálož. Je možné, že niektoré vzorky tak neboli zachytené. Aby sa zamedzilo veľkému šíreniu delta variantu, treba poctivo vyhľadať kontakty infikovaného muža a prísne kontrolovať všetkých, ktorí k nám prichádzajú zo zahraničia.

„Čím viac bude ohnísk delta variantu, tým sa bude rýchlejšie šíriť. Musíme zabrániť tomu, aby ohniská vôbec vznikali a to sa dá len kontrolou hraníc," dodal Sabaka. Podľa lekára delta variant nemusí byť posledným variantom, ktorý zažívame. Môže ich prísť viac a každý ďalší môže byť nákazlivejší. „Koronavírus si zrejme raz nájde každého. Otázka je, či bude zaočkovaný alebo nie. Ďaleko lepšie je sa s ním stretnúť zaočkovaný," dodáva Sabaka.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti