Matematik Kollár: Delta variant pošle do nemocníc tisíc ľudí, celoštátny lockdown nebude potrebný

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Ochorenie si vyžiada ďalšie obete, no bude to len zlomok z tých, ktorí zomreli na jar.

Delta variant nového koronavírusu je infekčnejší a ohrozuje najmä nezaočkovaných ľudí. Vláda a odborníci už teraz varujú, že ak šírenie novej mutácie nezastavíme včas, príde ďalšia vlna.

Je ťažké odhadnúť, kedy presne k vypuknutiu tretej vlny dôjde. Bude to závisieť od toho, ako poctivo budú dovolenkári dodržiavať nové pravidlá a koľko ľudí sa dá zaočkovať. Súčasná miera zaočkovanosti sa ani zďaleka nepribližuje kolektívnej imunite. Vírus sa preto môže na Slovensku opäť vymknúť spod kontroly a o niekoľko týždňov už môže delta variant dominovať.

V Česku je 99 prípadov. Slovensko na tom musí byť podobne

Podľa matematika Richarda Kollára bude prvá dôležitá udalosť detské tábory, pred ktorými sa deti musia povinne otestovať PCR testami. Vďaka tomu budeme mať prvé relevantné informácie o tom, ako na tom sme. Systematicky sa ďalšia vlna nákazy medzi deťmi ukáže podľa Kollára až po nastúpení do škôl v septembri. Tretia vlna sa v nemocniciach prejaví až v druhej polovici septembra.

Od zavlečenia delta variantu po jeho dominanciu ubehnú zhruba dva mesiace. Kollár upozorňuje, že na Slovensku sekvenujeme staré vzorky a nemáme teda aktuálne informácie. Je preto veľmi pravdepodobné, že v súčasnosti sa u nás nachádza viac pozitívnych prípadov, ktoré nie sú zachytené. Vychádza aj z dát z Česka, kde už zachytili 99 týchto prípadov. Podľa Kollára neexistuje dôvod, prečo by sme na Slovensku nemali mať podobný počet infikovaných delta mutáciou. Niektoré prípady sme mohli prehliadnuť práve preto, že infekcia sa často zamieňa s nádchou.

Delta variant by mal dominanciu získať koncom júla a v priebehu augusta už bude zrejme tvoriť všetky nové prípady.

Prečítajte si tiež:

Nemocnice nebudú preplnené, ale počet obetí stúpne

Zatiaľ je podľa odborníkov ťažké predvídať, ako tretia vlna bude vyzerať. Odhady vychádzajú zo skúseností z Veľkej Británie. „Kľúčovým faktorom je miera zaočkovania v čase nástupu vlny, ale aj to, aká bude miera eventuálnych reinfekcií ľudí, ktorí si s prekonaním infekcie doteraz nevytvorili dostatočnú imunitnú odpoveď fungujúcu aj na delta variant. Úplne hrubé odhady hovoria, že v čase nástupu vlny bude mať akú takú imunitu viac ako polovica populácie. Takisto mnohí starší občania už na COVID-19 zomreli, teda najpostihnutejšie vekové skupiny sú na tom percentuálne ešte lepšie," vysvetľuje matematik.

Podľa neho tak počty hospitalizácií nepresiahnu tisíc pacientov naraz. Medzi nakazenými bude aj veľa detí. Tie ale budú mať zrejme miernejšie príznaky. „Čím viac ich budeme testovať, tým viac prípadov odhalíme. No a z toho všetkého vyplýva, že úmrtia tiež dosiahnu len zlomok čísiel, ktoré sme videli na jar, zrejme to však stále budú tisíce ľudí," dodáva Kollár. Aktuálne leží v nemocniciach 233 ľudí.

Pre porovnanie: Dňa 30. decembra 2020 sme zaznamenali 6 315 pozitívnych prípadov. Mohlo to by spôsobené aj tým, že po vianočných sviatkoch sa opäť otvorili odberné miesta. Vyššie číslo pozitívnych PCR testov sme už nezaznamenali, ale práve Vianoce 2020 odštartovali najhoršie obdobie koronakrízy na Slovensku. V marci zomieralo denne 100 ľudí a niektoré nemocnice kolabovali. Takýto scenár sa už nezopakuje, pretože časť ľudí má imunitu po prekonaní ochorenia a časť je zaočkovaná.

Posledné dni registrujeme pod 50 pozitívnych prípadov denne.

Prečítajte si tiež:

Tvrdé opatrenia už zrejme nebudú

Šírenie nákazy bude regionálne rozdielne. Najväčší problém budú mať okresy, ktoré sa doteraz nepremorili a tie, kde majú nízku zaočkovanosť.

Podľa Kollára je málo pravdepodobné, že štát pristúpi k tvrdým opatreniam. Prevádzky a obchody sa už zrejme zatvárať nebudú.

„Očakávam však, že v prípade zhoršenia situácie sa na mnohých miestach bude vyžadovať green pass, a teda nezaočkovaní sa budú musieť veľmi často testovať, čo pri nižšej dostupnosti testovacích miest bude pre týchto ľudí vážna komplikácia. Avšak očakávam, že na jeseň budú aspoň v niektorých regiónoch obmedzené hromadné podujatia. A dúfam, že sa nám napriek všetkému podarí udržať otvorené školy, vrátane tých stredných a vysokých," hovorí Kollár.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti