Ak ste požiadali o dočasný očkovací certifikát, do mailu dostanete covid pas

Ilustračná snímka.
Zdroj: collectivedesignhouse/shutterstock.com

Podrobnosti, ako bude fungovať predstaví rezort zdravotníctva na budúci týždeň.

Národné centrum zdravotníckych informácií začína od piatku (25. 6.) s generovaním tzv. covid zelených pasov. Od soboty (26. 6.) ich priebežne pošlú na mail tým zaočkovaným ľuďom, ktorí si za uplynulé týždne požiadali o dočasný očkovací certifikát.

„Od pondelka bude na stránke korona.gov.sk dostupný formulár, prostredníctvom ktorého si budú môcť ľudia požiadať o jednotný Digitálny COVID preukaz EÚ s potvrdením o očkovaní," informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová s tým, že všetky praktické informácie verejnosti predstavia na budúci týždeň.

Prečítajte si, ako bude fungovať covid pas

Od 1. júla začínajú v Európskej únii jednotne platiť spomínané covid pasy, v ktorých budú mať ľudia nahraté údaje o očkovaní, testovaní či o prekonaní COVID-19. Po tomto dátume si budú môcť ľudia požiadať aj o digitálne potvrdenie o testovaní a prekonaní ochorenia.

Členské štáty Únie sa dohodli, že systém certifikátov by mal byť plne funkčný po uplynutí šiestich týždňov dlhého prechodného obdobia, ktoré sa končí 12. augusta.

„Napriek tomu, že jednotné európske certifikáty mali uľahčiť cestovanie obyvateľov, rezort zdravotníctva odporúča, aby vzhľadom na šírenie nebezpečného delta variantu vírusu, ľudia zvážili cestovanie do zahraničia," dodala Eliášová.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.