Juhoafrická republika sprísňuje opatrenia v boji proti nárastu nákazy

Ilustračná snímka.
Zdroj: Ju Jae-young/shutterstock.com

Za opätovným nárastom nákazy je zrejme delta variant koronavírusu.

Juhoafrická republika v nedeľu oznámila, že v boji proti rýchlo narastajúcemu počtu nových prípadov nákazy koronavírusom znova zavádza prísne obmedzenia, ktoré zahŕňajú zákaz predaja alkoholu a predĺženie nočného zákazu vychádzania. Informovala o tom agentúra AP.

Za opätovným nárastom nákazy je zrejme delta variant koronavírusu, po prvý raz odhalený v Indii, uviedol juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vo večernom príhovore k občanom.
Juhoafrická republika (JAR) zaznamenala v nedeľu vyše 15.000 nových prípadov nákazy a 122 úmrtí za posledný deň, čím sa celkový počet obetí pandémie v najviac postihnutej africkej krajine priblížil k 60.000.

Približne dve tretiny nových prípadov hlásili z najľudnatejšej provincie Gauteng, v ktorej sa nachádzajú aj najväčšie mesto krajiny Johannesburg a hlavné mesto Pretória. Lôžka pre infikovaných covidom v tamojších nemocniciach sú už takmer plné a pacientov prevážajú aj do iných provincií.

Zdravotnícke úrady sa obávajú, že prudký nárast nastane čoskoro aj v ďalších ôsmich provinciách JAR. So zvyšujúcimi sa počtami infikovaných, hospitalizovaných a úmrtí zápasia aj susedné Zimbabwe, Namíbia a Mozambik.

„Tretia vlna naberá na sile,“ vyhlásil Ramaphosa v prejave k občanom. Oznámil, že na dva týždne budú zakázané všetky verejné zhromaždenia s výnimkou pohrebov, na ktorých sa môže zúčastniť najviac 50 ľudí.

Prezident vyzval všetkých obyvateľov, aby naďalej nosili rúška a dodržiavali odstup od iných ľudí. V rámci štvrtého stupňa výstrahy - piaty by už znamenal úplný lockdown - budú tiež môcť reštaurácie predávať len jedlo na odnos alebo donášku, pričom do piatka uzavrú všetky školy, uviedla agentúra AFP.

Očkovanie v JAR i dodávky vakcín postupne naberajú na tempe. Do nedele dostalo najmenej jednu dávku vakcíny proti covidu 2,7 milióna ľudí, pričom zaočkovaných bolo vyše 950.000 z 1,25 milióna zdravotníckych pracovníkov v krajine. Cieľom JAR je zaočkovať 67 percent zo 60 miliónov obyvateľov do februára 2022.

JOHANNESBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.