Bratislava sa blíži ku kolektívnej imunite. Zaočkovať chcú 75 percent obyvateľstva

Očkovanie plánujú posilniť najmä medzi deťmi.

Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunity voči ochoreniu COVID-19. Primátor hlavného mesta a epidemiologička Alexandra Bražinová uviedli, že čoskoro môže Bratislava dosiahnuť 75-percentnú zaočkovanosť. Aktuálne je prvou dávkou zaočkovaných 52,5 percenta obyvateľov. Druhú dávku dostalo 40 percent ľudí. Do kolektívnej imunity chýba ešte 100-tisíc zaočkovaných Bratislavčanov.

„Každý môže podporiť tých, ktorí sa ešte zaočkovať nedali, aby sa čo najskôr zaregistrovali na očkovanie, ktoré je už dostupné. S tými, ktorí ešte váhajú, hovorme - je úplne ľudské mať pochybnosti, avšak rozprávajme sa o nich a vezmime do úvahy jednoznačné odporúčanie odborníkov sa očkovať,“ povedal Vallo.


Primátor dodal, že prevádzky a podnikatelia už nezvládnu ďalší lockdown. Jediným spôsobom, ako sa mu vyhnúť, je očkovanie. „Dnes to už nie je len o individuálnej slobody a rozhodnutí, ale aj o rozhodnutí o bezpečnú Bratislavu,“ dodal.

Podľa epidemiologičky Bražinovej nás pred vznikom veľkých ohnísk a dramatickou treťou vlnou zachráni len kolektívna imunita. Hrozbou je indický delta variant, ktorý je infekčnejší ako britská mutácia. Očkovanie sa musí posilniť medzi najstaršími obyvateľmi a deťmi, ktoré sú aktuálne najviac ohrozené koronvírusom, pretože ešte nie sú zaočkované.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislava

Dôležité udalosti