Krízový štáb sa dohodol na nových opatreniach. Musí ich schváliť koaličná rada a vláda

1_minarik_tvnoviny.mp4
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Polícia má pripravený vlastný semafor na hraničných priechodoch.

Ústredný krízový štáb rokoval o nových opatreniach, ktoré majú zabrániť šíreniu delta variantu koronavírusu na Slovensku. Minister vnútra Roman Mikulec a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pôjdu s opatreniami na rokovanie koaličnej rady. O nových pravidlách chce vláda informovať v stredu (30.6.) po ich prijatí.


Nové pravidlá na hraniciach

Ďalšia vlna pandémie nového koronavírusu by podľa infektológa Vladimíra Krčméryho mohla prísť v auguste s príchodom dovolenkárov zo zahraničia. Očakáva, že naspäť do normálnej situácie by sa Slovensko mohlo dostať v septembri či októbri. Povedal to v pondelok počas rokovania ústredného krízového štábu (ÚKŠ).

Predpokladá, že krajina bude lepšie pripravená. Myslí si, že tretia vlna bude mať podobu „tlejúcej choroby". Pripustil, že plošné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je predmetom debát.

„Má to svoju logiku, ale naráža to na vyjadrenia, ktoré máme z ministerstva spravodlivosti a z Ústavného súdu SR, kde je možné akékoľvek, či už povinné testovanie alebo povinné očkovanie zaviesť len vtedy, ak by bol určitý stupeň výnimočného stavu," povedal.

Zároveň hovorí o ľuďoch, ktorí majú právo nebyť infikovaný. Krčméry však hovorí, že téma povinného očkovania dospelých je logická, ale nie je populárna.

Predpokladá však, že by sa mali určité skupiny obyvateľov očkovať. Myslí si, že benefit pre nich bude väčší ako námietky oponentov.

Prečítajte si tiež:

Klus: Bez permanentných kontrol nebude možné skontrolovať, z akých krajín ľudia na Slovensko prichádzajú

Prísnejší kontrolný režim na hraniciach je jedna z alternatív. Rozhodnúť sa však musí, a to vzhľadom na začiatok letnej dovolenkovej sezóny i pre šíriaci sa delta variant nového koronavírusu. Pred pondelkovým rokovaním ústredného krízového štábu v Bratislave to povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS).

„Musíme sa poradiť o systémovom riešení, ktoré odbúra aktuálnu neistotu ľudí, ktorí si chcú naplánovať dovolenky, či našich pendlerov. Otvorene sa musíme porozprávať, čo s deťmi do 18 a 12 rokov," skonštatoval Klus. Priznáva však, že bez permanentných kontrol na hraniciach nebude možné skontrolovať, z akých krajín ľudia na Slovensko prichádzajú. Inšpiráciou podľa neho môže byť aj susedné Rakúsko.

„To už niekoľkokrát avizovalo, že obmedzí sprísnené kontroly, ale stále sa tvoria na hraniciach kolóny. Rakúskej polícii aktívne vypomáhajú s kontrolou aj vojaci," uviedol štátny tajomník.

Ak to Slovensko bude myslieť s kontrolou hraníc vážne, musí podľa neho nastaviť taký režim, aby to nefungovalo ako v súčasnosti. „Mnohí ľudia si totiž navzájom dávajú vedieť, na ktorých hraniciach sa kontroluje a na ktorých nie. Obchádzajú systém," podotkol.


Pendleri to podľa Klusa nebudú mať jednoduché a aj o nich bude rokovať ústredný krízový štáb. Štátny tajomník si vie predstaviť pri tejto skupine ľudí pravidelné bezplatné testovania na ochorenie COVID-19.„"Ako to bolo v predchádzajúcom období," spresnil. Diskutovať sa bude aj o dostupnejšom PCR testovaní pre občanov, keďže podľa Klusa antigénovému testovaniu do istej miery zrejme „odzvonilo".

Štátny tajomník potvrdil, že na ministerstve zahraničných vecí riešia aj problém zahraničných Slovákov, ktorí sa nechali v cudzine zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, no nevedia sa dostať k potvrdeniu o vakcinácii a majú problém s COVID passom.

„Pracovne sme to nazvali virtuálne očkovacie centrum. Budeme súčinní v tejto veci. Čelíme viacerým problémom. V Spojených štátoch amerických sa len rukou potvrdzujú potvrdenia o očkovaní. Budeme sa musieť s tým nejako popasovať. Veľmi by nám pomohlo, keby sme vďaka európskym COVID certifikátom mohli prepojiť databázy s Veľkou Britániou, so Spojenými štátmi americkými či inými krajinami," skonštatoval.

Polícia má vlastný semafor

Pomôcť môže aj COVID automat pre hraničné priechody, ktorý určí podmienky na hraniciach, aké hraničné priechody budú otvorené a koľko hodín ich bude nutné strážiť.

Pred rokovaním ústredného krízového štábu v Bratislave to vyhlásil prezident Policajného zboru Peter Kovařík. Deklaruje, že polícia je pripravená kontrolovať hranice aj nepretržite, všetko však záleží od pandemickej situácie a rozhodnutia epidemiológov.

Polícia je podľa policajného šéfa pripravená kontrolovať hranice aj v rámci najprísnejšieho režimu, a to 24 hodín sedem dní v týždni.

„Teraz sme v zelenej fáze. Máme kontroly päť hodín cez deň, tri hodiny v noci a navyše dve hodiny aktívnej kontroly, kde sa skontroluje každé jedno auto. Časy sa posúvajú tak, aby nevznikol stereotyp a ľudia neobchádzali jednotlivé hraničné priechody," priblížil Kovařík.

Kontroly sú podľa jeho slov nastavené inak pre veľké a odlišne pre malé hraničné priechody. Ako tvrdí, kontroly na letiskách sú štandardné pri všetkých príletoch lietadiel na územie SR.

Policajný prezident chce na rokovaní ústredného krízového štábu diskutovať o tom, aby polícia mala najaktuálnejšie dáta o osobe, ktorá prekračuje hranicu. „Ak chceme byť efektívni pri kontrolách na hraniciach, potrebujeme vedieť, odkiaľ osoby prichádzajú. Je to dôležité preto, aby sme nerobili len kontrolu papierov," spresnil Kovařík.

Či bude na hraniciach onedlho platiť najprísnejší režim kontroly, vylúčiť nevie. Požiadavka na to musí podľa neho prísť zo strany Úradu verejného zdravotníctva SR. „Nebude to záležať od polície, ale od vývoja pandemickej situácie v Európskej únii i v iných štátoch, prípadne na Slovensku," povedal. Ak sa bude musieť zaviesť najťažší režim, policajný šéf avizuje uzatvorenie časti hraničných priechodov.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.