Aplikácia GreenPass je už k dispozícii. Slováci tak môžu začať používať digitálny COVID pas

Aplikácia GreenPass
Zdroj: Tvnoviny.sk,

V aplikácii môžete mať na jednom mieste uložené všetky digitálne preukazy, teda celej vašej rodiny.

Slováci už môžu žiadať a používať Digitálne COVID preukazy Európskej únie. Ľudia si o ne môžu požiadať cez internet a uložiť do štátnej aplikácie GreenPass vydanej spoločnosťou Slovensko IT.

Preukazy sú vydávané v súlade s technickou špecifikáciou a nariadením Európskej únie tak, aby mohli byť akceptované a overené v „rámci dôvery“, v ktorom sú zapojené všetky členské štáty Európskej únie. Spustenie oznámili v stredu na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

Pozrite si reportáž Dávida Vida:


Postup na stiahnutie aplikácie

Aplikácia je k dispozícii pre mobilné zariadenia iOS aj Android. Vzhľad aplikácie môžete vidieť na úvodnej fotografii. Hľadať ju môžete pod pojmom "greenpass" v aplikáciach Google Play a App Store alebo kliknite na nasledujúci odkaz pre Android a pre iOS. V aplikácii môžete mať na jednom mieste uložené všetky digitálne preukazy, teda celej vašej rodiny.

Upozorňujeme, že do aplikácie GreenPass je možné uložiť len Digitálne COVID preukazy EÚ, ktoré si môžete vyžiadať tu. Dočasné očkovacie cerfifikáty nespĺňajú parametre Digitálneho preukazu EÚ.

Bližšie informácie o aplikácii GreenPass

Digitálny COVID preukaz EÚ je digitálnym osvedčením, ktoré bude uznávané vo všetkých členských štátoch EÚ a je potvrdením buď o zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, o prekonaní tohto ochorenia alebo negatívneho výsledku testovania. Ako vysvetlil rezort zdravotníctva, využíva sa pri ňom QR kód. Preukaz je bezplatný a vydávaný v štátnom jazyku a angličtine. Vydáva sa v elektronickom aj papierovom formáte. Pôvodne prezentovaný názov bol tzv. greenpass či Zelený COVID pass.

Prvé takéto preukazy si Slováci začali nachádzať už počas víkendu vo svojich mailových schránkach. Doručované sú každému, kto už mal vydaný dočasný očkovací certifikát. Od pondelka (28. 6.) je o ne možné požiadať na stránke korona.gov.sk.

Takéto digitálne preukazy je možné uložiť do aplikácie pripravenej rezortmi zdravotníctva a informatizácie. Dajú sa tiež uložiť do viacerých mobilných aplikácií, napríklad aj aplikácií zdravotných poisťovní.

Ako vysvetlil generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Pavol Capek, centrum ich vydáva na základe informácií z vakcinačných centier a mobilných odberových miest. V súčasnosti sú vydávané tri typy preukazov. Prvý typ je potvrdenie o očkovaní, druhý je potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19 v posledných 180 dňoch a tretím je potvrdenie o vykonaní testu.

Doplnil, že na získanie digitálneho COVID preukazu EÚ sa občania musia prihlásiť do samoobslužného portálu. Po overení prihlásenia si môžu vybrať, ktorý preukaz požadajú zaslať, a môžu si požiadať aj o automatické zasielanie. NCZI zároveň v pondelok všetkým obyvateľom, ktorí sú v systéme Moje ezdravie, teda tým, ktorí boli na testovaní či vakcinovaní, opätovne rozposlalo ich COVID-19-passy. Ide o 9-miestny alfanumerický identifikátor, ktorý slúži na prihlásenie sa do portálu v systéme Moje ezdravie, kde sú všetky dáta o testovaní či vakcinácii. Slúži na identifikáciu osôb pri žiadosti o vydanie Digitálneho COVID preukazu EÚ.

V mobilných aplikáciách budú mať žiadatelia možnosť automatického posielania nových preukazov, rovnako tak túto možnosť môžu využiť cez formulár na stránke korona.gov.sk. V opačnom prípade si musia o nový Digitálny COVID preukaz EÚ požiadať po každej zmene. Teda najskôr 24 hodín po podaní očkovacej látky či po testovaní.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti