Prví ľudia z Čakárne dostanú v piatok jednodávkovú vakcínu od Johnson & Johnson

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Zaočkovať sa môžu osoby nad 18 rokov.

Jednodávkovú vakcínu Janssen od firmy Johnson&Johnson dostanú v piatok (2. 7.) prví záujemcovia z Čakárne. NCZI im začalo odosielať SMS správy s pozvánkou a presným termínom ich vakcinácie.

Očkovanie touto vakcínou avizuje aj veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) v Bratislave. Zdravotníci tu budú očkovať od 8.00 h do večera 20.00 h.

V Bratislavskom kraji je iba na túto vakcínu v Čakárni registovaných takmer 2 500 ľudí, čo je aj približná denná kapacita NFŠ.

V sobotu v Košiciach

Očkovanie vakcínou Janssen ohlásil aj Košický samosprávny kraj (KSK). Začne s ním v sobotu (3. 7.) a to vo veľkokapacitnom centre v Košiciach. Registrácia na toto očkovanie je rovnaká ako pri iných vakcínach, informoval Úrad KSK.

NCZI uvoľnilo pre sobotňajší termín v Košiciach kapacitu 1 200 osôb. Vakcínou od Johnson & Johnson sa bude očkovať v čase medzi 8.00 až 15.00 h. Od 15.30 do 17.00 h otvorilo NCZI v tomto očkovacom centre termíny na vakcínu od Pfizer.

Zmena nastáva aj v očkovacom centre v Michalovciach, kde budú v sobotu podávať obidve dávky vakcíny Sputnik V. Na očkovanie budú pozývaní záujemcovia, ktorí sa prihlásili na neregistrovanú ruskú vakcínu do 30. júna. Po tomto termíne už registrácia na Sputnik V nie je možná.

KSK ďalej informoval, že na pondelok 5. júla, keď je štátny sviatok, nie je naplánované žiadne očkovanie.

Vybrať si ju môžu aj zamestnávatelia

Registráciu na túto vakcínu otvorilo ministerstvo zdravotníctva zatiaľ len na tri týždne, ďalšie očkovanie bude závislé od dodávok výrobcu.

„Keďže je to jednodávková vakcína, môže byť vhodným riešením pre tých, ktorí potrebujú byť plne zaočkovaní čo najrýchlejšie. Vláda sa chystá výrazne zvýhodniť zaočkovaných obyvateľov, preto očakávame, že záujem o vakcináciu ešte stúpne,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka. Kraj je podľa neho pripravený vyhovieť vyššiemu dopytu po očkovaní.

Podľa informácií z ministerstva zdravotníctva sa s vakcínou Janssen spoločnosti Johnson & Johnson ráta vo vakcinačných centrách, pri výjazdovej očkovacej službe a vybrať si ju môžu aj zamestnávatelia pre svojich zamestnancov.

Táto vektorová vakcína môže byť podaná osobám nad 18 rokov. Ide o štvrtú očkovaciu látku, ktorá dostala súhlas na použitie v EÚ, a súčasne o prvú jednodávkovú vakcínu proti covidu.

Čítajte viac: Ambulantní lekári už začali očkovať proti COVID-19

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Johnson&Johnson

Dôležité udalosti