Nezaočkovaní stále potrebujú negatívny test do niektorých prevádzok. Oddnes si zaň zaplatíte

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

V košickej lekárni stojí 12 eur. V súkromnej nemocnici viac.

Bezplatné antigénové odberné miesta skončili k prvému júlu. Podľa platného COVID automatu však stále potrebujete negatívny test na vstup do niektorých prevádzok. Ide o aquaparky, wellness centrá, kúpele či umelé kúpaliská. Test potrebujete aj na svadobnú hostinu, kar, oslavy, večierky a návštevu v domovoch sociálnych služieb. Negatívny test potrebujú aj diváci športových podujatí.

Akceptované sú negatívne 24-hodinové testy alebo negatívne 72-hodinové PCR alebo LAMP testy. Napriek rozhodnutiu ministerstva zdravotníctva zatvoriť bezplatné mobilné odberové miesta, niektoré ostávajú v prevádzke. Za testy si však budete musieť priplatiť.

Podľa COVID automatu nepotrebujú ani nezaočkovaní testy na bohoslužby či svadobné a pohrebné obrady.

Výnimky majú zaočkovaní ľudia, ktorí už na vyššie spomenuté miesta negatívny test nepotrebujú. Všade tam, kde sa vyžaduje negatívny test, je možné ho nahradiť dokladom o očkovaní.

V Bratislave zaplatíte za test aj 16 eur

Rezort zdravotníctva ukončil zmluvy s antigénovými odbernými miestami, môžu však pokračovať v prevádzke na komerčnej báze.

Antigénové testovanie budú naďalej prevádzkovať nemocnice, lekárne a súkromné laboratóriá. Každý prevádzkovateľ si môže nastaviť vlastný cenník, ktorý nie je regulovaný. V Bratislave napríklad nájdete odberové miesto, v ktorom zaplatíte za antigénový test 16,90 eura.

Jedna z košických lekární spustila spoplatnené testovanie za 12 eur a pre skupinu štyroch a viac osôb poskytujú zľavu 10 eur za jeden test.

Testovať budú aj v nemocniciach siete Svet zdravia. Jeden antigénový test vás vyjde 14,90 eura. Pôjde o nazálny test, teda len do špičky nosa, ktorý je prijateľný aj pre deti.

Otestovaní dostanú certifikát v slovenčine aj angličtine. Hovorkyňa Svetu zdravia Jana Fedáková približuje, že záujemcovia sa už nebudú musieť vopred prihlasovať. Prídu na odberné miesto kedykoľvek počas prevádzkových hodín.

Ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok zverejnilo aj zoznam fungujúcich antigénových odberných miest. Nájdete ho tu, no možností je viac. Musíte ich však vo vašom okolí vyhľadať sami a informovať sa o cene a prevádzkových hodinách.

Stále máte k dispozícii aj PCR testovanie. To je však drahšie a na výsledok čakáte zvyčajne 24 hodín.

Posledný deň, keď boli odberné miesta otvorené v štandardom režime, sa dalo otestovať antigénovými testami 54 385 ľudí. Je otázne, či takúto istú kapacitu zvládne aj nový systém.

Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ neplánuje uzavrieť nové zmluvy s prevádzkovateľmi odberných miest. Bezplatné testy sú zrejme definitívnou minulosťou.

Nová stratégia

Ministerstvo zdravotníctva predstavilo novú testovaciu stratégiu, ktorá 1. júla zatvorila bezplatné odberové miesta. Ostáva sieť 120 odberových miest na PCR testovanie, na ktoré sa môžu objednať samoplatcovia alebo vybrané skupiny, ktoré budú mať PCR test preplatený.

Pôjde o prípady, keď máte zdravotné indikácie na ochorenie COVID-19. V tomto prípade je test preplatený len dvakrát do mesiaca. Bezplatný bude pre dieťa, ktoré pôjde do tábora, ak potrebujete podstúpiť predoperačné vyšetrenie, po príchode zo zahraničia, ak ste priamym kontaktom infikovanej osoby, alebo, ak ste mali pozitívny antigénový test.

Ak sa epidemiologická situácia zhorší, štát posilní odberové miesta a pribudne aj antigénové testovanie v lekárňach. K dispozícii bude aj 76 výjazdových jednotiek.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti