Lekár Szalay: Očkovacia lotéria je korumpovanie. Záujem to nezvýši

Tomáš Szalay.
Zdroj: TASR

Podľa lekára sa ľudia nedávajú očkovať, pretože im stále chýbajú informácie.

Hlavný lekár Bratislavského kraja Tomáš Szalay ostro skritizoval očkovaciu lotériu, ktorú schválil parlament. Uviedol, že veľkokapacitné očkovacie centrum v hlavnom meste zaočkovalo doposiaľ 210-tisíc ľudí a majú preto dobrú predstavu, čo ľudí motivuje dať sa zaočkovať.

Zároveň si urobili prieskum, prečo ľudia vakcínu odmietajú. Uviedol, že ani v jednej odpovedi nezaznelo, že ľudia čakajú na lístok do lotérie alebo na 90 eur, ktoré im sľubuje štát ako odmenu. Najčastejšou odpoveďou je nedostatok skúseností s novými vakcínami a pochybnosti, ktoré vychádzajú z nedostatočných informácií.

Druhý najčastejší dôvod je strach z vedľajších účinkov, nasleduje strach z vlastného zdravotného stavu a tretina sa nechce dať zaočkovať, pretože nezískajú väčšiu slobodu.

Szalay považuje lotériu za veľmi zlé riešenie, ktoré ani výrazne nezvýši zaočkovanosť. „Ľudia nie sú hlúpi. V momente, keď ich začnete uplácať, nezvyšujete vnímanú hodnotu vakcíny, naopak, ešte ju znižujete, ešte ju podrážate. Toto nie je dobrá komunikácia. Korumpovanie nie je dobrý nápad,“ povedal Szalay.

Štát sa má podľa neho v prvom rade sústrediť na kampaň, ktorá štyri mesiace chýba. Výsledkom je, že až 60 percent opýtaných neočkovaných ľudí v Bratislavskom kraji má stále pochybnosti o vakcínach.

Dodal, že za štyri mesiace sa štát ani raz nepýtal na názor a skúsenosti krajov, ktoré organizujú veľkokapacitné očkovanie. Upozorňuje, že každý región má svoje špecifiká, demografiu a problémy. Každý kraj by mal pristupovať individuálne k jednotlivým skupinám obyvateľstva. Centrálne riešenie ako lotéria preto podľa Szalaya nebude fungovať. Očkovacie centrá by podľa neho mali dostať finančnú podporu, z ktorej by mohli realizovať cielenú a účinnú kampaň.

„Ľudí netreba lámať cez koleno. Ľuďom treba dať na výber a treba im dať informácie. Kampaň tu štyri mesiace zúfalo chýba,“ myslí si Szalay.


BRATISLAVA/kk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bratislavský samosprávny kraj

Dôležité udalosti