Chceli byť zodpovední, tak sa dali zaočkovať. Potrebný QR kód nedostali ani po dvoch mesiacoch

Pani Marcela.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zisťovali sme, ako sa teda dostanú do zahraničia.

Marcela sa s manželom dala zaočkovať proti koronavírusu už v máji. Obe vakcíny dostali v rovnaké dni. Nedávno im prišli SMS správy s heslom, pomocou ktorého si mohli vytlačiť covid pas so špeciálnym QR kódom. Tam však nastal problém.

„Po stiahnutí covid pasu som zistila, že ja som vraj zaočkovaná len jednou dávkou a manžel dokonca v systéme ani nefiguruje,“ hovorí Marcela.

Na dovolenku odchádzajú už o dva dni a dopátrať sa k svojmu kódu však nevedia už takmer týždeň. Na Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) sa po viacerých pokusoch dovolala až dnes (2. 7.).

„Po 50-minútovom čakaní na linke som sa od pani, ktorá mi dvihla telefón, dozvedela, že ona mi v mojej veci pomôcť nevie,“ dodáva. Hoci ich v systéme vidia, QR kód im stále nevygenerovali.

Počas nakrúcania reportáže sa našej sťažovateľke problém sčasti vyriešil. QR kód z druhého očkovania už má, no bez akéhokoľvek kódu však naďalej ostáva jej manžel. Takých ľudí je na Slovensku viac. Zisťovali sme, ako sa teda za hranice dostanú.

Ako nám uviedlo NCZI, na vydávanie digitálnych covid preukazov EÚ platí aj pre Slovensko prechodné obdobie. Rovnako tak toto prechodné obdobie platí pre všetky krajiny EÚ, a teda krajiny môžu počas prechodného obdobia akceptovať aj iné doklady a preukazy ako digitálny covid preukaz EÚ.

Prechodné obdobie potrvá do 9. augusta. Ak teda chcete vycestovať za hranice, je potrebné, aby ste si overili podmienky vstupu do vybranej destinácie.

Nezabudnite, že pri príchode na Slovensko vás čaká ďalšia povinnosť, a síce registrácia v systéme eHranica.

Viac v reportáži Veroniky Bozdošovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti