Aj zaočkovaní môžu mať problém navštíviť svojich blízkych v DSS-kách

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

V domovoch sociálnych služieb sa snažia klientov chrániť, no doplácajú na to rodiny, ktoré chcú vidieť svojich blízkych.

Aj zaočkovaní môžu mať problém navštíviť svojich najbližších. Opatrenia sa uvoľnili, no nie všade platia rovnako. V domovoch sociálnych služieb sa snažia klientov chrániť, no doplácajú na to rodiny, ktoré chcú vidieť svojich blízkych.

Pán Milan má manželku v zariadení pre seniorov v obci Sklabiná. Hoci je zaočkovaný, musel sa pri každej návšteve preukazovať negatívnym testom nie starším ako 48 hodín.

„Hoci podľa mňa zbytočne, pretože som dvakrát zaočkovaný a pokladám sa za neinfekčného," hovorí.

Test vyžaduje vedenie zariadenia, v ktorom má manželku. Navyše teraz musí za to platiť a ako dôchodca na to jednoducho nemá.

Zisťovali sme, ako je to inde. V centre sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne s návštevami problém nemajú.

„Môže vojsť aj neočkovaný dnu, s tým, že vieme sa na vrátnici opýtať na jeho zdravotný stav, či nemá momentálne nejaké problémy. Klienti môžu ísť už aj do domácností, čiže môžu ísť aj na dovolenku, vedia ísť aj na výlety?" hvorí Róbert Orság, riaditeľ Centra sociálnych služieb Bôrik.

Pýtali sme sa preto rezortu práce. Podľa nich zabezpečovanie návštev v súčasnosti riadi covid automat. Ak sa domov nachádza v oranžovej, alebo červenej farbe, môže od návštevy vyžadovať negatívny test. V takomto prípade by testovanie malo vykonať priamo zariadenie vo svojich priestoroch.

Ak je zariadenie v zelenej farbe a zelený je aj okres, v ktorom sa toto zariadenie nachádza, návšteve sa stačí preukázať potvrdením o kompletnom zaočkovaní.

Po tom, ako sme sa o prípad začali zaujímať, v Skabinej názor zmenili a zaočkované návštevy už negatívne testy nepotrebujú.

Pozrite si aj reportáž


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.