ŠÚKL zhrnul nežiaduce účinky vakcín. Takéto najčastejšie a najvážnejšie problémy ste mali po očkovaní

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Štátny ústav eviduje spolu štyri úmrtia.

V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) k strede (30. 6.) evidoval 6 697 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 564 závažných, čo predstavuje 8,4 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 273 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, predkolapsový stav, kolaps, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 48 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps či napríklad aj akútna ischémia mozgu.

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 238 závažných nežiaducich účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu či epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali jedno závažné hlásenie, a to pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi.

K štvrtku (1. 7.) evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný, a to po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca, a v jednom ako pravdepodobný po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca.

„Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený. Aj ak súvis nebol potvrdený, ale úmrtie bolo štátnemu ústavu nahlásené, hlásenie zasielame spolu s jeho opisom do európskej databázy nežiaducich účinkov (EudraVigilance),“ doplnil štátny ústav.

Celkovo bolo na Slovensku k strede podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií prvou dávkou zaočkovaných 2.030.946 osôb a druhou dávkou 1.587.668 osôb.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nežiaduce účinky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.