Epidemiologička: Stačí, ak človek s delta variantom prejde okolo nezaočkovaných a v momente sú nakazení

Epidemiologička Alexandra Bražinová.
Zdroj: TV Markíza

Podľa nemeckých vedcov z Inštitútu Roberta Kocha bez zaočkovaných detí od 12 rokov kolektívnu imunitu pri delte nedosiahneme.

Na dosiahnutie kolektívnej imunity bude treba zaočkovať viac ľudí, ako sa pôvodne myslelo a bez zaočkovaných detí ju nedosiahneme. Môže za to práve infekčnejší delta variant, ktorý sa explozívne šíri v mnohých krajinách. U nás sme zatiaľ zaznamenali len pár prípadov.

Delta variant je omnoho infekčnejší ako napríklad alfa, ktorá u nás prevláda.Pokiaľ doteraz k nakazeniu došlo až po 15-minútovom bezprostrednom kontakte, pri delte stačí aj pár sekúnd.

„Ten infikovaný človek ľahšie nakazí viac ľudí, stačí, aby infikovaný prešiel okolo skupiny vnímavých nezaočkovaných ľudí a všetci sa do pár sekúnd nakazili," hovorí epidemiologička Alexandra Bražinová.

Aj preto odborníci odhadujú, že na to, aby sme dosiahli kolektívnu imunitu, budeme musieť zaočkovať o mnoho viac ľudí, ako sa pôvodne predpokladalo.

„Donedávna sme odhadovali, že potrebujeme zaočkovať okolo 60 percent populácie, ten odborný pohľad sa mení s viacerými parametrami, ale pri tomto infekčnejšom variante potrebujeme zaočkovať 80 percent dospelej populácie na to, aby sme zastavili šírenie," vysvetlila epidemiologička.

Podľa nemeckých vedcov z Inštitútu Roberta Kocha bez zaočkovaných detí od 12 rokov kolektívnu imunitu pri delte nedosiahneme. Vo veku nad 60 rokov zas treba zaočkovať až 90 % ľudí. Aj preto chce naše ministerstvo zdravotníctva motivovať ľudí, aby sa čím skôr zaočkovali.

„Najviac zaočkovaných je vo vekovej kategórii od 70 do 80 rokov, najmenej pod 20 rokov. Aktuálne potrebujeme zintenzívniť očkovanie primárne u ľudí nad 50 rokov, pracujeme aj na postupnom očkovaní detí," informuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Najnovšie sa objavila správa z Izraela, ktorý aj napriek vysokej zaočkovanosti hlási za posledné dva týždne nárast infikovaných, práve pre výskyt delta variantu v krajine. Najviac sa tam očkovalo Pfizerom, účinnosť tejto vakcíny poklesla na 64 %.

„Áno je pravda, že aj niektorí zaočkovaní sa nakazia, ale stále platí, že sú chránení pred ťažkým priebehom, pred hospitalizáciou a takmer na 100 percent pred úmrtím," podotkla Bražinová.

V tejto súvislosti sa uvažovalo aj o treťom očkovaní dvojdávkovej vakcíny. Podľa našich odborníkov je o tom ešte skoro hovoriť, keďže očkujeme len zhruba pol roka.

„Čo sa týka prípadnej tretej dávky, ministerstvo zdravotníctva sleduje odborné názory, analýzy a trendy a na základe odborných odporúčaní bude nastavovať ďalší postup," dodala hovorkyňa ministerstva.BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.