Krčméry odkazuje protestujúcim, že štát má právo chrániť sa pred dovlečením nových variantov

Vladimír Krčméry.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Protestujúci by chceli otvorené hranice pre všetkých rovnako.

Nahnevaní ľudia opäť protestovali na hraniciach a blokovali niekoľko hraničných priechodov. Tvrdili, že nie sú zaočkovaní, ani sa neplánujú dať zaočkovať a žiadajú zrušiť opatrenia na hraniciach, ktoré vstúpili do platnosti v piatok 9. júla.

Po novom všetci nezaočkovaní musia ísť do karantény, ktorú si môžu ukončiť na piaty deň po PCR testovaní. Protestujúci pri hraničných priechodoch v Čunove a v Komárne tvrdili, že sú pošliapané ich práva a chcú otvorené hranice bez obmedzení pre všetkých.

Infektológ Vladimír Krčméry priznáva, že ľudí nemožno nútiť dať sa očkovať. Dodáva však, že očkovanie nie je jedinou priepustkou pre prekročenie hraníc. Ľudia sa môžu dať otestovať.

Poukazuje na to, že štát má právo chrániť zdravie verejnosti a spraviť všetko pre zamedzenie nových variantov vírusu. Aktuálne opatrenia podľa Krčméryho majú zabrániť, aby sa zopakoval scenár z minulého septembra, keď sa po dovolenkovej sezóne spustila druhá vlna. V horšom prípade by sa zopakovala situácia zo začiatku tohto roka, ktorá viedla k tvrdému lockdownu.

„Opatrenia obmedzujú slobodu pohybu, ale druhá vec je právo na ochranu verejného zdravia. Videl som aj protesty ľudí, ktorí nechceli, aby s ich deťmi chodili do školy nezaočkované deti. Obe strany majú právo vyjadriť svoj nesúhlas a vláda musí nájsť rovnováhu,“ odkazuje Krčméry.

Odborník preto apeluje, aby sa ľudia dali zaočkovať a vyhli sa tak aj nepríjemnostiam na hraniciach. Schválené vakcíny takmer stopercentne chránia pred komplikáciami a smrťou v dôsledku koronavírusu. Hoci sú vakcíny menej účinné voči novým variantom, výrazne pomáhajú spomaliť šírenie infekcie.

Sú však ľudia, ktorí majú slabšiu imunitu a nevytvorí sa im dostatok protilátok ani po druhej očkovacej dávke. Takých ľudí je však podľa Krčméryho veľmi málo a je možné, že títo ľudia v budúcnosti dostanú tretiu dávku na posilnenie imunity. V blízkej budúcnosti by malo na trh prísť jedenásť nových vakcín.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti