Poslanec Blaha klame o očkovaní, reaguje ministerstvo. Jeho tvrdenia vyvracajú odborníci

Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan.
Zdroj: TASR

Politik opozičného Smeru vyhlasuje napríklad to, že očkovanie nechráni pred mutáciami.

Ministerstvo zdravotníctva reaguje na opozičného poslanca Ľuboša Blahu (Smer). Ako píše rezort, politik dlhodobo šíri klamlivé a zavádzajúce tvrdenia o vakcínach. Jeho tvrdenia popreli odborníci, ktorí vysvetľujú účinnosť vakcín podľa vedeckých štúdií.

Blaha napríklad vyhlasuje, že vakcíny pred delta variantom koronavírusu človeka neochránia. „Nie je to pravda, práve naopak. Doterajšie zahraničné štúdie ukazujú, že aj keď je účinnosť vakcín voči delta variantu o niečo nižšia, stále výrazne chránia pred infekciou, pred ochorením, ale predovšetkým zásadne (aj keď nie na 100 %) chránia pred ťažkým priebehom vyžadujúcim hospitalizáciu a pred úmrtím,” uviedol virológ Boris Klempa.

Podľa štúdie britského úradu verejného zdravotníctva je účinnosť vakcín proti symptomatickej infekcii pri delta variante 79 percent a proti hospitalizácii až 96 percent.

Podľa štúdie z Izraela je účinnosť vakcín proti infekcii pri delta variante na úrovni 64 percent a účinnosť proti hospitalizácii je 93 percent.

Politik tiež tvrdí, že vakcína nechráni pred šírením vírusu. Podľa epidemiologičky Alexandry Bražinovej spočiatku to nebolo jasné, ale dnes už máme dostatok dát o tom, že vakcíny významne obmedzujú aj šírenie vírusu.

„Plne zaočkovaní ľudia majú nižšiu pravdepodobnosť sa infikovať a šíriť infekciu ďalej - ak by sa to aj stalo, odovzdajú nižšiu vírusovú nálož. Samozrejme, vakcíny nefungujú stopercentne, ale platí, že zásadným spôsobom znižujú pravdepodobnosť šírenia vírusu,” hovorí odborníčka.

Pravdepodobnosť prenosu nákazy na iných členov domácnosti bola o 38 až 49 percent nižšia pri ľuďoch, ktorí boli tri týždne po očkovaní prvou dávkou vakcíny od Pfizeru alebo od Astrazeneca, v porovnaní s nezaočkovanými ľuďmi.

Ďalší problém, ktorý vidí Ľuboš Blaha v očkovaní, poukázal na Izraeli. „Izrael je najzaočkovanejšia krajina na svete. A bum. Ako naschvál, Izrael dnes hlási najvyššie čísla nakazených od apríla. Kdepak soudruzi udělali chybu?” pýtal sa politik.

Aj v tomto prípade mu ministerstvo poskytlo odpoveď. Julius Hodosy, primár urgentu v bratislavskej ružinovskej nemocnici, pôsobí v Ústave molekulárnej biomedicíny a Fyziologickom ústave LF UK v Bratislave. Uvádza, že Izrael patrí medzi najzaočkovanejšie krajiny na svete a je pravda, že hlásia nárast počtu nových prípadov.

„Ich dáta ale naopak ukazujú, že očkovanie funguje. V posledných týždňoch im síce rastie počet nových prípadov, ale v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami, ako sú Rusko alebo Indonézia, im podstatne pomalšie rastie počet hospitalizovaných,” vysvetľuje primár.

Ak sa aj niekto podľa jeho slov nakazí, je menšia pravdepodobnosť, že musí byť hospitalizovaný. Celkovo tak dochádza k tomu, že zdravotný systém nie je preťažený a nemocnice takýto „nápor” ťažkých prípadov vedia zvládnuť. Čísla by boli diametrálne odlišné, ak by zaočkovanosť bola nižšia.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.