EMA našla súvislosť medzi ochoreniami srdca a vakcínami Pfizer a Moderna

Vakcíny od spoločností Moderna a Pfizer/BioNTech.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Oznámil to výbor pre hodnotenie rizík liekov.

Výbor pre hodnotenie rizík liekov Európskej agentúry pre lieky po preskúmaní všetkých dostupných údajov dospel k záveru, že existuje možná súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi myokarditídy a perikarditídy a vakcínami Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a Spikevax (Moderna). Informovala o tom EMA v piatok na svojej internetovej stránke.

Myokarditída a perikarditída sú zápalové ochorenia srdca. Podľa správy EMA sa prejavujú najmä dýchavičnosťou, bolesťou na hrudníku, búšením srdca a nepravidelným tepom.

Analyzované prípady

Odborníci z výboru analyzovali prípady myokarditídy a perikarditídy, ktoré boli po očkovaní nahlásené v Európskom hospodárskom priestore. V súvislosti s myokarditídou išlo o 145 prípadov po vakcíne Comirnaty a 19 prípadov po vakcíne Spikevax.

Pri perikarditíde išlo o 138 prípadov po vakcíne Comirnaty a 19 po vakcíne Spikevax, približuje v správe EMA.
Prípady myokarditídy alebo perikarditídy sa zvyčajne vyskytli do 14 dní po očkovaní - častejšie po druhej dávke vakcíny - u mladších dospelých mužov.

Päť prípadov nahlásených v EHP bolo smrteľných. Išlo o pacientov vo vysokom veku alebo s inými pridruženými ochoreniami.

Podľa záverov výboru majú byť myokarditída a perikarditída pridané do zoznamu vedľajších účinkov daných vakcín s neznámou frekvenciou výskytu.

Vzhľadom na to, že podľa dostupných vedeckých dôkazov vakcíny poskytujú vysoký stupeň ochrany pred ochorením COVID-19 a pred jeho závažným a fatálnym priebehom, celkové prínosy očkovania i naďalej prevyšujú jeho riziká, dodáva EMA..

AMSTERDAM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ema

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.