Na Slovensku stále dominuje britská mutácia, celkovo odhalili 35 prípadov delty

semennik-21.jpg
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Laboratóriá u nás odhalili aj ďalšie varianty koronavírusu.

Na Slovensku naďalej dominuje alfa variant koronavírusu, známy ako britská mutácia, informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Avšak v júni už v populácii na Slovensku identifikovali aj infekčnejší delta variant. Vyplýva to z júnových výsledkov rutinného sekvenovania pozitívnych vzoriek.

Laboratóriá ÚVZ SR, Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave úspešne sekvenovali 1 148 pozitívnych vzoriek.

Alfa variant bol laboratórne potvrdený v 1 120 prípadoch, čo je takmer 98 percent zo sekvenovaných vzoriek.

Beta variant identifikovali laboratóriá v 4 prípadoch. Kapa variant nebol potvrdený ani v jednom prípade.

Delta variant, ktorý ešte v máji 2021 nebol na Slovensku laboratórne potvrdený, sa v júni 2021 identifikoval v 15 pozitívnych vzorkách, čo je 1,3 percenta zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek.

Celkovo sa tak na Slovensku v júni aj júli laboratórne potvrdilo 35 prípadov delta variantu pandemického vírusu SARS-CoV-2.

Zväčša išlo o osoby prichádzajúce zo zahraničia a ich úzke kontakty. Delta variant bol však identifikovaný aj u osôb, ktoré v zahraničí neboli. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v tejto veci okamžite začali epidemiologické vyšetrovanie a prijali protiepidemické opatrenia.

V deviatich prípadoch boli identifikované ostatné varianty, pričom v 3 pozitívnych vzorkách išlo o variant, ktorý bol prvýkrát zaznamenaný v Kolumbii, v 4 o variant, ktorý prvýkrát zachytili v Egypte a v jednom prípade išlo o variant prvýkrát zaznamenaný v Rusku.

Prečítajte si tiež:

ÚVZ ľudí vyzýva, aby dodržiavali platné protiepidemické opatrenia na území SR i po príchode zo zahraničia. Račková zdôraznila, že ich cieľom nie je ľudí obmedzovať a že zavedené opatrenia spomaľujú šírenie nového koronavírusu vrátane jeho infekčnejších variantov.

„Cieľom opatrení je zabrániť prudkému nárastu infikovaných osôb, následnému vzostupu hospitalizácií, preťaženiu zdravotného systému a zabrániť úmrtiam. Jedine očkovanie nás ochráni pred vážnymi stavmi ohrozujúcimi zdravie,“ odkázali verejní zdravotníci.

Tému spracovala Miroslava Ondrejčíková.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti