Koronavírus

Závažné rozhodnutie ústavného súdu. Opäť sa zmení režim na hraniciach aj cestovateľský semafor

Na ilustračnej snímke kontrola na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti.
Zdroj: TASR - František Iván

Viac informácií poskytne súd v stredu.

Režim na hraniciach sa opäť bude meniť, zasiahol ústavný súd.

Podľa informácií Markízy v utorok (13. júla) sudcovia rozhodli o pozastavení účinnosti vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach. Ide o povinnú karanténu pre nezaočkovaných pri návrate na Slovensko a nové pravidlá o testoch pre nezaočkovaných pendlerov.

Súd zároveň týmto rozhodnutím obnovil platnosť vyhlášky z júna, ktorá upravuje cestovateľský semafor a rozdeľuje krajiny na zelené, červené a čierne. Viac informácií poskytne súd v stredu (14. júla).

Čo sa zrejme zmení?

Dvojtýždňovej karanténe pri vstupe na Slovensko sa podľa spomenutej vyhlášky vyhnú cestujúci, ktorí sú zaočkovaní proti COVIDU-19, ďalej pracovníci vo vybraných profesiách a tiež ľudia, ktoré Slovenskom iba prechádzajú. V prechodnom období sa výnimka z izolácie vzťahuje aj na osoby zaočkované zatiaľ len prvou dávkou vakcíny proti COVIDU-19 a na ľudí, ktorí cez hranice dochádzajú za prácou. Karanténu je možné skrátiť absolvovaním testu na koronavírus s negatívnym výsledkom, podstúpiť ho ale možno najskôr piaty deň izolácie.

Proti sprísneniu režimu na hraniciach sa konali viaceré protesty. Nariadenie tiež skomplikovalo cesty neočkovaných turistov na Slovensko a to sa nepáčilo podnikateľom v cestovnom ruchu. Pobyty začali rušiť hostia z Česka i z Poľska.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.