Režim na hraniciach sa bude meniť, zasiahol ústavný súd. Tu sú reakcie vládnych politikov

Mária Kolíková.
Zdroj: TASR

Až po tom, ako súd zdôvodní svoje rozhodnutie pozastaviť účinnosť vyhlášky, bude vláda vedieť, čo ďalej.

Ústavný súd rozhodol o pozastavení účinnosti vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach a obnovil platnosť cestovateľského semafora, ktorý rozdeľuje krajiny podľa bezpečnosti. Bližšie informácie má poskytnúť v stredu (14.7.) poobede. Ministri pred rokovaním vlády uviedli, že potrebujú vidieť odôvodnenie sudcov.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hovorí, že dôvody rozhodnutia sú pre ňu kľúčové, pretože vo vyhláške môžu byť drobné či vážne pochybenia.

„Sú to rozhodnutia, ktoré robí vláda aj pod časovým stresom, rovnako aj iné príslušné orgány, ktoré sú preskúmavané Ústavným súdom, takže, samozrejme, môže dôjsť k chybám,“ podotkla na margo vyhlášky Kolíková.

Čítajte viac: Závažné rozhodnutie ústavného súdu. Opäť sa zmení režim na hraniciach aj cestovateľský semafor

Aj premiér Eduard Heger (OĽaNO) uviedol, že je potrebné poznať dôvody súdu. Za dôležité považuje to, že opatrenia prijímajú aj okolité krajiny a že Slovensko situáciu nepodcenilo ani pri šírení delta variantu nového koronavírusu. Jedna zo "zbraní" na boj s pandémiou, ktorá podľa Hegera Slovensku chýba, je práve ochrana ľudí očkovaním.

Na otázku, čo majú robiť ľudia v zahraničí, ak sa im rozhodnutím ÚS zmenia podmienky príchodu na Slovensko, odpovedal premiér tým, že zatiaľ treba počkať na rozhodnutie súdu. Podčiarkol, že všetky opatrenia boli nastavené na to, aby sa ochránili ľudia na Slovensku pred šírením delta variantu. Vzhľadom na nízke riziko šírenia vírusu očkovanými osobami sa podľa neho dá na situáciu reagovať úpravou vyhlášok či uznesením vlády.

Korčok: Ide o vážne rozhodnutie

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) poznamenal, že v otázke ďalších opatrení a toho, ako budú vyzerať opatrenia na hraniciach, bude potrebné vidieť odôvodnenie rozhodnutia ÚS. „Čakáme na oficiálne znenie výroku ÚS. Naši právnici na MZ sú pripravení na to reagovať,“ hovorí.

Šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) pred rokovaním vlády povedal, že musia počkať na samotný text rozhodnutia Ústavného súdu. Považuje to za vážne rozhodnutie.

„Novú situáciu nastolil Ústavný súd, vláda prijala vyhlášku, a tá platila, ľudia vedeli, čo majú robiť. Teraz je to rozhodnutiu Ústavného súdu, musíme si počkať na text a dôvody a vysporiadať sa s tým,“ poznamenal. Ako dodal, určite sa k tomu vyjadria, čo to znamená v praxi.

Zatiaľ platí aktuálny stav

V súčasnosti stále platí režim na hraniciach podľa najnovšej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, a to aj napriek medializovaným informáciám o pozastavení jej účinnosti, informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

„Ústavný súd SR zatiaľ nezverejnil svoje rozhodnutie a účinnosť tejto vyhlášky dovtedy nie je oficiálne pozastavená,“ zdôraznil s tým, že zatiaľ platia všetky podmienky tak ako doteraz.

ÚVZ občanov vyzval, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek. Osoby, ktoré majú stanovený termín na PCR testovanie, by ho mali využiť, dodala Račková. Koalícia bude v stredu o tejto téme ešte diskutovať. 

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Migrácia

Dôležité udalosti