V Európe sa šíri delta variant. Niektoré krajiny sprísňujú opatrenia, iné hovoria o povinnom očkovaní

Jozef Hollý
Zdroj: shutterstoc.com/John_Walker.

Delta variant nového koronavírusu sa môže prejavovať ako bežná nádcha.

Európa sa bráni siliacej delta variante koronavírusu. Viaceré krajiny pre zvyšujúci sa počet nakazených vracajú do platnosti obmedzenia vo verejnom priestore, iné vyvíjajú čoraz väčší tlak na očkovanie.

Chorvátsko

Čoraz častejšie sa o povinnom očkovaní hovorí v Chorvátsku. Prezident Zoran Milanovič už vyhlásil, že povinné očkovanie bude preňho prijateľné, ak ho podporí dvojtretinová väčšina zákonodarcov v parlamente.

Profesorka práva Sanja Baričová, špecializujúca sa na ústavné právo, upozornila, že pred prijatím takéhoto zákona superväčšinou je potrebné vyhlásiť prírodnú katastrofu, ktorá parlamentu umožní prijať zákon obmedzujúci ľudské práva za mimoriadnych okolností.

Francúzsko

Slová o avizovanom sprísnení opatrení pre nezaočkovaných francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom padli na úrodnú pôdu. Termín na vakcináciu si dohodol rekordný počet obyvateľov - 20-tisíc za minútu.

Macron v pondelok (12.7.) vyhlásil, že preukázanie sa tzv. covidpasom, čiže buď potvrdením o očkovaní alebo negatívnym testom, bude od augusta povinné v reštauráciách, baroch a ďalších verejných miestach. Covidpas bude potrebný aj pri návšteve festivalov, divadiel alebo kina.

Macron tiež od septembra ohlásil povinné očkovanie pre zdravotníkov, zamestnancov domovov dôchodcov a ďalších, ktorí pracujú s rizikovými skupinami ľudí.

Grécko

Povinné očkovanie pre zdravotníkov a zamestnancov domovov dôchodcov nariadila aj táto obľúbená dovolenková destinácia. Pre prvú skupinu to platí od 1. septembra, zamestnanci domovov dôchodcov to musia stihnúť do 16. augusta, inak budú prehlásení za dočasne práce neschopných.

V krajine začali očkovať vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech tínedžerov vo veku 15-17 rokov. Od piatka (16.7.) až do konca augusta budú mať do uzatvorených priestorov, ako sú napríklad bary, kiná, divadlá či voľnočasové a zábavné centrá, povolený vstup len zaočkovaní ľudia.

Nemecko

Tamojšia kancelárka Angela Merkelová uviedla, že krajina neplánuje zavádzať povinné očkovanie pre určité skupiny obyvateľstva.

Po pomalom štarte očkovacej kampane začiatkom tohto roka Nemecko zrýchlilo vakcináciu počas leta, za uplynulé dva týždne však záujem o očkovanie klesol a počet podaných vakcín v pondelok (12.7.) bol najnižší od februára tohto roka.

Španielsko

Rýchle šírenie delta variantu v krajine vyvoláva obavy z opätovného obmedzenia cezhraničnej mobility, čo by mohlo podkopať zotavovanie cestovného ruchu, kľúčového odvetia tamojšej ekonomiky.

Podľa londýnskych novín Financial Times miera nákazy novým variantom delta v Španielsku patrí medzi najvyššie v kontinentálnej Európe.

Dobré tempo očkovania v Španielsku vyvolalo nádeje na primerane úspešnú letnú sezónu. Súčasné šírenie nového koronavírusu medzi mladšou neočkovanou populáciou však vytvára obavy z nových medzinárodných cestovných obmedzení, ktoré by viedli k zrušeniu rezervácií.

Portugalsko

Delta variant ohrozuje aj hlavné mesto tejto krajiny z Pyrenejského polostrova Lisabon a obľúbený región na juhu Algarve. Podľa najnovších údajov pri všetkých nových prípadoch ide o nákazu práve týmto infekčnejším variantom.

Denné prírastky nových prípadov nákazy sa v Portugalsku zvyšujú už niekoľko týždňov. Táto krajina sa tak v počte nakazených vracia k úrovniam zaznamenaným naposledy vo februári, keď bol vyhlásený prísny lockdown. V súčasnosti sa infikujú najmä mladí a nezaočkovaní ľudia, u ktorých je menšia pravdepodobnosť, že nákaza bude u nich mať vážny priebeh.

V snahe dostať nárast prípadov nákazy pod kontrolu Portugalsko zaviedlo minulý týždeň prísnejšie protiepidemické opatrenia. V súlade s nimi sa musia dovolenkári v hoteloch, kde sú ubytovaní, preukazovať negatívnym výsledkom testu na koronavírus alebo dokladom o absolvovaní očkovania či potvrdením, že nákazu nedávno prekonali. V približne 50 obciach zároveň platí nočný zákaz vychádzania.

Holandsko

Počet denných prípadov sa v krajine tulipánov za týždeň zvýšil takmer desaťnásobne. Vláda preto znovu zavádza niektoré obmedzenia, ktoré zmiernila koncom júna. Vláda vtedy umožnila opätovné otvorenie nočných klubov pre ľudí, ktorí sa pri vstupe preukázali negatívnym testom na koronavírus.

Tento systém však nezvládol vysoký záujem Holanďanov a podľa médií mnohým neotestovaným sa podarilo dostať do klubov pomocou digitálnych QR kódov svojich priateľov. Mnohí iní zase nedodržali dvojtýždňový zákaz vstupu do takýchto priestorov po druhej dávke vakcíny a do nočných klubov sa vybrali ihneď.

Delta variant nového koronavírusu sa môže prejavovať ako bežná nádcha. Častými príznakmi sú bolesť hlavy, hrdla, zvýšená teplota, kašeľ, sekrécia z nosa či hnačka. Je však oveľa infekčnejší.

Strata chuti a čuchu sa vyskytuje o niečo zriedkavejšie, často sa prejavuje len ako bežné sezóne prechladnutie. To môže podľa rezortu zdravotníctva viesť k podceneniu príznakov a ďalšiemu šíreniu ochorenia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti