Šok po festivale v Holandsku: Nakazilo sa približne tisíc ľudí, aj keď kontrolovali covid pass

Techno festival v holandskom Utrechte
Techno festival v holandskom Utrechte Zdroj: Verknipt Festival/Facebook

Za nové prípady nákazy v krajine sú zodpovední najmä mladí ľudia.

Zhruba tisíc ľudí sa nakazilo novým typom koronavírusu na festivale v holandskom Utrechte. Podľa tamojších úradov môže počet infikovaných ešte stúpať. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Na dvojdňovom techno festivale Verknipt (3. - 4. júla) sa zúčastnilo celkovo 20 000 ľudí. Podľa holandskej tlačovej agentúry ANP sa už počas prvého dňa podujatia nakazilo 448 návštevníkov. V druhý deň konania festivalu pribudlo ďalších 516 prípadov.

Organizátori hudobného podujatia oznámili, že sú šokovaní, a zároveň zdôraznili, že dodržiavali všetky platné hygienické opatrenia. Všetci účastníci museli údajne pred vstupom predložiť doklad o očkovaní alebo negatívny test. Vedenie festivalu tvrdí, že to poctivo kontrolovali.

V Európe sa šíri delta variant. Niektoré krajiny sprísňujú opatrenia, iné hovoria o povinnom očkovaní

Podľa holandských expertov sú za nové prípady nákazy v krajine zodpovední najmä mladí ľudia. Medzi hlavné ohniská nákazy patria v ostatných dňoch hudobné festivaly, diskotéky a reštaurácie.

Holandsko pôvodne zrušilo takmer všetky opatrenia 26. júna. Vláda povolila aj masové podujatia za predpokladu, že návštevníci budú testovaní alebo zaočkovaní. Po prudkom zvýšení miery infekcie ale krajina opäť zaviedla niektoré opatrenia.

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v krajine medzitým naďalej stúpa. Za uplynulých 24 hodín bolo potvrdených zhruba 8000 prípadov. Sedemdňová incidencia je vyše 300 infekcií na 100 000 obyvateľov.

AMSTERDAM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Holandsko

Dôležité udalosti