Nikto nie je v bezpečí. Svetom ospevovanú Austráliu kvári delta variant, v nemocniciach končia hlavne mladí

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Alexandros Michailidis

K šíreniu vírusu prispieva najmä nízka zaočkovanosť v krajine.

Austrália bola donedávna, čo sa týka zvládania pandémie, jednou z najúspešnejších krajín sveta. Vo veľkej miere sa jej darilo vyhnúť pandémii tým, že uzavrela svoje hranice, rýchlo zaviedla miestne lockdowny a intenzívne trasovala kontakty. Potom však prišiel delta variant a osvedčená stratégia už nie je taká účinná.

Ukazuje to najmä momentálna situácia v austrálskych nemocniciach. Končí tam teraz väčšie percento pozorovaných infikovaných ako predtým a jedna tretina z hospitalizovaných potrebuje intenzívnu starostlivosť.

Zatiaľ čo v predošlých vlnách ležali s COVID-om v nemocniciach najmä starší, často polymorbídni pacienti, v súčasnosti tvoria veľkú časť chorých mladí ľudia, ktorí predtým nemali žiadne zdravotné problémy.

Vysoká infekčnosť delta variantu spôsobila, že jeho šírenie nie je pod kontrolou. Prispieva k tomu najmä slabá zaočkovanosť v krajine.

Napriek zvýšenému prílevu pacientov s ťažkým priebehom však nemocnice zatiaľ majú situáciu pod kontrolou. Od minulej vlny totiž zlepšili manažment pacientov, mnohí sú liečení doma, vedia lepšie alokovať zdravotníkov a lekárov medzi červenými a bielymi zónami nemocníc.

„Teraz sme oveľa skúsenejší, stovky ľudí sú monitorovaní doma a máme oveľa viac poznatkov o tom, ako si s tým poradiť. Náš systém je teraz vyzretejší,“ uviedol pre denník Sydney Morning Herald lekár Paul Preisz z nemocnice Sv. Vincenta v Sydney.

Nárast hospitalizovaných s COVID-om ohrozuje aj ľudí, ktorí čakajú na plánované operácie. „Neobmedzujeme vykonávanie plánovaných operácií, no ľudia sa často sami rozhodnú odložiť ich. Väčšinou ide o takých, ktorí čakajú na operáciu bedrových kĺbov alebo kolien. Chcú tak minimalizovať riziko, že sa nakazia koronavírusom,“ hovorí ďalší lekár z nemocnice Sv. Vincenta Anthony Grabs.

Zoznam čakateľov na chirurgické zákroky sa najviac naplnil počas prvých mesiacov pandémie v polovici roka 2020, keď na ňom bolo až 100-tisíc ľudí.

Sydney aj Melbourne zavádzajú lockdown

Po Sydney, ktoré ich zaviedlo prísne reštrikcie na konci júna a napriek nedávnemu poklesu nových prípadov zostáva obozretné, siahne k sprísneniu opatrení aj Melbourne. To od piatku čaká už piaty Lockdown od začiatku pandémie. Informuje o tom agentúra Reuters.

V najväčšom austrálskom meste Sydney predĺžia lockdown o „najmenej“ ďalšie dva týždne. V stredu to uviedla premiérka Nového Južného Walesu Gladys Berejiklianová.

Lockdown sa mal v Sydney skončiť už tento piatok 16. júla. Berejiklianová však uviedla, že je ho potrebné predĺžiť „najmenej o ďalšie dva týždne“, a to až do 30. júla. Podľa premiérky je nutné dostať počet nakazených čo najbližšie k číslu nula, aby bolo možné zmierniť opatrenia a pretrvávajúci lockdown.

Obyvatelia Sydney tak môžu svoje domovy opustiť v prípade, ak idú do práce alebo k lekárovi, ako aj za účelom cvičenia či nevyhnutných nákupov. Školy v meste sú zatvorené a ľudom sa odporúča, aby ostali doma.

V niektorých oblastiach platia aj špeciálne opatrenia. Miestne úrady napríklad v utorok zaviedli prísny lockdown pre obyvateľov jedného bytového domu v štvrti Bondi, kde testy preukázali ochorenie COVID-19 u deviatich obyvateľov.

V Sydney, v ktorom žije viac ako päť miliónov obyvateľov, sa nedarí dostať pod kontrolu nový koronovírusový variant delta. Napriek tri týždne pretrvávajúcemu lockdownu tam v priebehu posledných 24 hodín zaznamenali 97 nových prípadov nákazy.

Lockdown by malo od piatku zaviesť aj druhé najväčšie austrálske mesto Melbourne zo susedného štátu Victoria, informuje agentúra Reuters. Tam sa v posledných dňoch zvýšilo riziko nákazy predovšetkým na športových štadiónoch a v hromadnej doprave.

Najnovšie ohnisko s najmenej siedmimi nakazenými súvisí so sťahovacou firmou, ktorej zamestnanci sa často presúvajú medzi Melbourne a Sydney a úrady zistili, že nenosili rúška.

Úrady zatiaľ nerozhodli, ako dlho bude už piaty lockdown v Melbourne trvať, informuje server ABC.

Očkovanie viazne, najhoršie je na tom Nový Južný Wales

Austrália patrí medzi krajiny, ktoré šírenie nákazy zvládali najlepšie - od začiatku pandémie sa v krajine v súvislosti s covidom-19 potvrdilo 31 400 prípadov a 912 úmrtí, čo je výrazne menej ako vo zvyšku sveta. Naopak, miera zaočkovanosti je v tejto krajine prekvapivo nízka. Iba 12 percent z viac než 20 miliónov dospelých obyvateľov dostalo obe dávky vakcíny.

Miera zaočkovanosti v Novom Južnom Walese je najnižšia spomedzi všetkých štátov a území Austrálie. Najkritickejšie je to v kategórii ľudí vo veku nad 50 a nad 70 rokov.

Takmer polovica populácie vo veku nad 50 rokov v NJV (asi 1,3 milióna ľudí) ešte nedostala prvú dávku vakcíny a v kategórii 70+ je to 29 percent ľudí (280 000 ľudí).

Ani celonárodné čísla nevyvolávajú optimizmus. Prvú dávku stále nedostalo 43 percent ľudí vo veku nad 50 rokov, zatiaľ čo vo veku nad 70 rokov je nezaočkovaných 27 percent ľudí.

SYDNEY/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti