Delta variant sa rozmáha v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov. Krajina hlási rekordné prírastky

Testovanie na covid v Nikózii.
Zdroj: Profimedia.sk

To, že uvoľniť opatrenia príliš rýchlo sa nevypláca, už vedia aj Holanďania.

Po Veľkej Británii, kde delta variant spôsobil prudký nárast nových prípadov nákazy, zažíva podobný scenár aj Cyprus. Denný prírastok nových prípadov nakazených je v tomto ostrovnom štáte najvyšší od začiatku pandémie. Vo štvrtok zaznamenali rekordných 1152 nových prípadov a ani 7-dňový priemer neveští nič dobré. Cypru momentálne patrí nepopulárne celosvetové prvenstvo v počte nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Cyprus patrí medzi lídrov v testovaní na COVID-19. Masívne testovanie (väčšinou antigénovými testami) v krajine zaviedli ešte v decembri 2020 a počet testov urobených za jeden deň často prekračuje hranicu 60-tisíc.

Aj keď sa Cypru podarilo zaočkovať viac ako 65% jeho populácie prvou dávkou, zatiaľ čo 55% jeho populácie je v súčasnosti úplne zaočkovaných, miera zaočkovanosti medzi mladými ľuďmi zostáva nízka, rovnako ako v mnohých iných členských štátoch EÚ.

Výsledkom je, že viac než 50% súčasných prípadov koronavírusu v krajine je z radov nezaočkovaných ľudí vo veku od 20 do 59 rokov. Na základe týchto údajov Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zaradilo Cyprus do červenej kategórie krajín so zvýšeným rizikom. Je to zlá správa najmä pre ekonomiku ostrova, ktorá je závislá na turistickom ruchu.

Situácia v cyperských nemocniciach je zatiaľ relatívne dobrá, keďže sa však očakáva, že prílev nových pacientov bude pokračovať, v krajine sa už pripravujú na odklad neurgentných operácií.

Holandská vláda sa unáhlila. Po veľkom uvoľňovaní prišiel „trest“

Ďalšou európskou krajinou, ktorá doplatila na rýchle uvoľňovanie opatrení, je Holandsko. Od konca júna v krajine zrušili takmer všetky obmedzenia a holandský premiér Mark Rutte už hovoril, že leto bude ako pred pandémiou.

Ľudia mohli chodiť masovo aj do klubov či na diskotéky. Dnu púšťali iba zaočkovaných ľudí, tých, čo prekonali chorobu, alebo osoby s negatívnym testom. Rýchlo sa ale ukázalo, že to bola chyba. Iba za 10 dní sa počet nových prípadov nakazených zvýšil až 10-náobne.

Dominoval medzi nimi delta variant a trasovanie odhalilo, že tretina všetkých prípadov pochádza z festivalov, klubov, barov a reštaurácií. Holandská vláda preto uvoľnenie opatrení rýchlo prehodnotila a obmedzila hromadné podujatia.NIKÓZIA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Holandsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.