Odborníci v tom majú jasno, na Slovensku sa začína tretia vlna pandémie

Odborníci v tom majú jasno, na Slovensku sa začína tretia vlna pandémie
Zdroj: TV Markíza

Čím viac ľudí bude mať imunitu, tým miernejšia nová vlna bude.

Odborníci si myslia, že sa to už začína. Viacerí epidemiológovia a infektológovia sa zhodujú, že tretia vlna pandémie prichádza pomaly aj na Slovensko. Napovedajú tomu čísla. Štát je ešte vo vyjadreniach opatrný. Situácia sa môže naplno vykryštalizovať v auguste.

Epidemiologička Alexandra Bražinová bola jedna z prvých, kto takto pred rokom nahlas povedal, že prichádza druhá vlna COVID-u a jej slová v auguste potvrdil aj štát. V súčasnosti si myslí to isté aj o tretej vlne.

Štát je zatiaľ zdržanlivý. Nábeh tretej vlny nepotvrdil teraz ani pred týždňom. „Počuli sme už názory o štarte prípadnej tretej vlny, vo vyjadreniach sme však obozretní. Faktom je, že epidemiologická situácia na Slovensku je aktuálne dobrá,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Hlavný hygienik očakáva vyšší nárast pozitívnych najneskôr v auguste a rovnako to vidia aj odborníci. Analytik Martin Smatana hovorí, že to zatiaľ spomaľujeme prísnymi opatreniami na hraniciach, situácia sa však môže pod vplyvom delty veľmi rýchlo otočiť.

Rozdiel medzi poslednou a nadchádzajúcou vlnou je podľa odborníkov v tom, že v súčasnosti je k dispozícii už očkovanie. Čím viac ľudí bude mať imunitu, tým miernejšia potom vlna môže byť. Na Slovensku má obe dávky asi 32 percent ľudí, čo je však na delta variant veľmi málo.

Viac sa o tretej vlne dozviete z reportáže Zuzany Javorovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti