V polovici prázdnin prišla tretia vlna. Podľa odborníka budeme mať opäť veľa zbytočných úmrtí

Odborníci sa zhodli, že sa na Slovensku začala tretia vlna. Dôležitá je miera zaočkovanosti a opatrenia, ktoré zavedie štát.

Slovensko má za sebou takmer polovicu letných prázdnin. Odborníci od začiatku šírenia delta variantu varovali, že ďalšia vlna môže na Slovensku udrieť ešte v priebehu leta. Epidemiologička Alexandra Bražinová pre TV Markíza pripustila, že tretia vlna je už tu.

Dôkazom je podľa nej zvyšujúca sa sedemdňová incidencia. Ide o číselný údaj, ktorý ukazuje, koľko pozitívne testovaných má krajina za sedem dní. Dňa 14. júla ministerstvo zdravotníctva vo svojej pravidelnej prezentácii uviedlo, že sedemdňový priemer nových prípadov je 36. Týždeň predtým to bolo 32. Zvýšilo sa aj reprodukčné číslo vírusu, teda jeho schopnosť šíriť sa. Pred dvoma týždňami bolo reprodukčné číslo v rozmedzí 0,79 až 0,81. O týždeň neskôr už ministerstvo vypočítalo, že reprodukčné číslo stúplo na 1,04 až 1,16. Kým nie je toto číslo pod hodnotou jeden, krajina nemá úplne pod kontrolou šírenie vírusu.

Analytik Martin Smatana hovorí, že čísla zatiaľ nevyzerajú dramaticky vďaka opatreniam na hraniciach, ktoré sme zaviedli včas. Zlom však môže nastať, keď ľudia nebudú dodržiavať karanténu a delta variant sa začne prudko šíriť.

Lekár a primár interného oddelenia nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský sa prikláňa k názoru odborníkov a myslí si, že už sme na začiatku tretej vlny. Svedčí o tom podľa neho sedemdňová incidencia nových prípadov, ale aj správy, ktoré dostáva.

„Písali mi už viacerí občania, ktorí sa vrátili z dovolenky zo zahraničia, že sú pozitívni. Naposledy po návrate z Malty. Predpokladám, že ide o delta variant. Oficiálne budeme môcť o tretej vlne hovoriť asi vtedy, keď sa incidencia zvýši natoľko, že bude nutné meniť sfarbenie Slovenska v COVID automate,“ hovorí Kulkovský.

Celé Slovensko je od pondelka 19. júla zelené, teda vo fáze monitoringu. Podľa platných pravidiel COVID automatu však niektoré okresy vrátane Bratislavy majú našliapnuté do žltej fázy. Je preto otázka času, kedy sa to horšie čísla ukážu aj na „sfarbení“ krajiny.

Analytici z projektu Dáta bez pátosu sú optimistickí. Poukazujú na fakt, že druhá vlna bola na Slovensku mimoriadne silná a síce zanechala aj veľa obetí, no ochorenie COVID-19 prekonalo veľké množstvo ľudí a časť z nich má stále imunitu. Keď k tomu pripočítame stále narastajúci počet zaočkovaných, môžeme mať na jeseň významnú časť populácie chránenú.

Rezort zdravotníctva zatiaľ oficiálne nechce hovoriť o tretej vlne.

Lekár Peter Visolajský podľa situácie v západných krajinách usudzuje, že ďalšia vlna môže byť už aj u nás. Pripomína, že o výraznom náraste infikovaných ešte nemusíme vedieť, pretože vírus sa šíri najmä medzi mladými, ktorí nemajú príznaky a nemajú potrebu dať sa testovať.

Budeme mať opäť veľa zbytočných úmrtí

Štát sa na nadchádzajúcu tretiu vlnu pripravuje prísnymi opatreniami na hraniciach, cez ktoré môžu bez karantény prejsť len plne zaočkovaní ľudia. Nezaočkovaní alebo ľudia len s prvou dávkou musia ísť do karantény, ktorú si môžu skrátiť negatívnym PCR testom na piaty deň.

Druhou stratégiou štátu je zmena v testovaní. Koaličná rada sa dohodla, že ľudia budú mať zadarmo dva PCR testy mesačne, ktoré môžu využiť podľa svojho uváženia. Antigénové testy budú stáť päť eur. V súčasnosti potrebujú ľudia antigénový test napríklad do akvaparkov či na svadobné hostiny. Alternatívou k testom je doklad o očkovaní.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský navrhol, aby v prípade zhoršenia situácie mali nezaočkovaní povolený vstup do prevádzok len s čerstvým negatívnym testom. Koalícia sa dohodla na kompromise, ktorý testovanie uľahčí. Momentálne už nefungujú bezplatné mobilné odberové miesta.

Podľa lekára Kulkovského sú na tretiu vlnu lepšie pripravené aj nemocnice. „K reprofilizácii oddelení dôjde rýchlejšie a s menším počtom komplikácií, nemocnice majú viac ventilátorov aj prístrojov na neinvazívnu pľúcnu ventiláciu. Pripravenejší je aj samotný personál. Som si istý, že tretia vlna bude miernejšia než druhá,“ dodáva Kulkovský.

„Spočiatku budú pribúdať počty infikovaných a pár týždňov trvá, kým sa to odrazí aj na vzostupe počtu hospitalizácií. Vzhľadom na to, že stále má Slovensko pomerne málo rizikových ľudí chránených očkovaním, dá sa predpokladať, že budeme mať opäť veľa zbytočných úmrtí. Riziko je o to vyššie, že delta variant sa podstatne rýchlejšie šíri ako predchádzajúce mutácie a lockdownové opatrenia ako izolácia a vyhľadávanie infikovaných tu už fungujú podstatne slabšie,“ varuje Visolajský.

Visolajský: Naše nemocnice sú na tom zle a nezvládnu to

Podľa Visolajského veľký nával pacientov počas pandémie nedokážu zvládnuť ani najlepšie zabezpečené nemocnice v Európe. „Podvyživené“ a personálne poddimenzované podľa neho nemajú šancu.

„Stále platí, že pandémia sa dá poraziť len pred nemocnicami, ak už dorazí do nemocníc a začnú nám pribúdať pacienti v nemocniach, tak už prehrávame. Naše nemocnice sú na tom zle, to Slovensko videlo v zime, na druhej strane miesto posilnenia našich nemocníc, pán minister prišiel s plánmi na redukovanie lôžok a nemocníc, teda naše nemocnice a zdravotníctvo nie sú lepšie pripravené na novú vlnu, hoci máme už isté skúsenosti,“ myslí si Visolajský.

Sila tretej vlny bude závisieť aj od počtu zaočkovaných ľudí v populácii. Aktuálne na Slovensku evidujeme vyše 33 percent plne zaočkovaných ľudí. Spolu s prvou aj druhou dávkou ich je 40 percent.

Visolajský tvrdí, že do konca tohto roka sa každý Slovák stretne s koronavírusom. Buď bude chránený očkovaním, alebo mu ostáva risk ochorenie prekonať. Vopred však nikto nevie, aký bude mať priebeh choroby.

Očkovanosť môže ešte zvýšiť aj návšteva pápeža Františka 12. septembra. Rezort zdravotníctva a Konferencia biskupov Slovenska sa dohodla, že na jeho návšteve sa môže zúčastniť aj viac ako tisíc ľudí, ale všetci musia byť zaočkovaní.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti