Ochráni respirátor pred delta variantom viac ako rúško? Odborník má nekompromisnú odpoveď

Chalani z Pána profesora
Zdroj: Paulm1993/shutterstock.com

Na Slovensku je momentálne povinné nosiť rúška v interiéroch a na hromadných podujatiach aj vonku.

S príchodom pandémie sa každodennou výbavou ľudí stali rúška. Slováci ich vymenili za respirátory počas druhej vlny, keď začala byť rozšírená britská mutácia. Tá je infekčnejšia ako pôvodný vírus a respirátory pred ňou chránia viac.

No čoraz viac sa šíri ešte infekčnejší variant delta. Podľa platných pravidiel a COVID automatu stačí znova nosiť rúško v interiéri v spoločných priestoroch a na hromadných podujatiach aj v exteriéri.

Sú teda rúška účinná ochrana aj voči delte alebo by sme mali opäť siahnuť radšej po respirátoroch?

Ako hovorí epidemiológ Martin Pavelka, odpoveď je celkom jasná. „Najlepšia ochrana voči delta variantu je očkovanie. Žiadne rúško, žiaden respirátor, efektívna je len vakcína. Rúška a ani respirátory sami osebe nie sú stopercentné. Samozrejme, majú význam, lebo znižujú priechod niektorých častíc, no nestačí to,“ hovorí odborník.

Ochránia nielen pred COVID-om

Pre zaočkovaných je tak rúško či respirátor doplnkom k ich ochrane, ktorú prekrytím dýchacích ciest znásobia. Nezaočkovaní sú v rúšku vystavení veľkému riziku a aj keď nosia respirátor, môžu byť v ohrození. Opatrenia pritom očkovaných a neočkovaných nedelia, platia pre všetkých rovnako.

Epidemiológ pripomína, že mať rúško, ako i respirátor, je prejav spolupatričnosti, aby sa ľudia okolo cítili bezpečnejšie. No dôležité je, že môže byť bariérou nielen pri koronavíruse.

„Rúško súčasne pomáha aj pri iných infekčných ochoreniach, ako je napríklad chrípka, ktorá by mala prísť v zime. Tento rok by mohla byť vážnym problémom, keďže sme minulý rok chrípku nemali. Imunita v obyvateľstve tým pádom výrazne klesla. Aj očakávania vedcov hovoria, že tento rok bude intenzívnejšia ako po minulé roky,“ dodáva.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Respirátor

Dôležité udalosti