Na Slovensku potvrdili delta variant u ďalších 72 pozitívnych

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Tento variant sa objavil prevažne u neočkovaných ľudí.

Na Slovensku potvrdili rutinným sekvenovaním ďalších 72 nových výskytov delta variantu koronavírusu. Väčšinu prípadov, teda 63 percent, tvoril import zo zahraničia (krajiny EÚ aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií), informoval Úrad verejného zdravotníctva.

Ďalej išlo o úzke kontakty týchto osôb a vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy, teda neboli v zahraničí ani neboli v kontakte s osobami, ktoré prišli zo zahraničia.

Delta variant sa potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí.

Celkovo na Slovensku od júna 2021 (prvého potvrdeného delta variantu) laboratórne potvrdili 107 prípadov. Hoci v súčasnosti na Slovensku ešte mierne prevažuje alfa variant, môžeme očakávať ďalší rast podielu delta variantu.

„Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie. Príznaky delta variantu sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu, pri miernych príznakoch sa podobajú na prechladnutie. Typickým symptómom je bolesť hlavy, bolesť hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota či horúčka. Strata chuti a čuchu už nebýva tak častým prejavom, vyskytnúť sa môžu hnačky. Deltou sa častejšie infikujú mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a výrazne infekčnejší variant vírusu šíriť ďalej,“ uvádza ÚVZ.

Pripomína, že najúčinnejšiou ochranou proti COVID-19 je očkovanie. Dôležité je rešpektovať nastavené opatrenia na hraniciach aj vo vnútri krajiny. Treba tiež dodržiavať najzákladnejšie preventívne pravidlá - prekrytie horných dýchacích ciest, dodržiavanie odstupu od iných ľudí a dôsledná hygiena rúk.

Pozitívne vzorky na SARS-CoV-2 sekvenujú na Slovensku Úrad verejného zdravotníctva SR, Biomedicínske centrum SAV a Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Delta variant

Dôležité udalosti