Ojedinelý vedľajší účinok vakcíny od Pfizeru: Niektoré ženy zaskočili zväčšené prsia

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/ Vaggelis Kousioras

Onkologička Laura Esserman tvrdí, že sa s týmto problémom určite stretnú tisíce očkovaných žien.

Mnohé ženy si po zaočkovaní vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech všimli na svojom tele jeden nečakaný vedľajší účinok - zväčšili sa im prsia. S týmto zistením sa na sociálnych sieťach "chváli" čoraz viac žien.

Takzvané „Pfizer boob job" (zväčšenie pŕs od Pfizeru) sa stalo diskutovanou témou najmä na sociálnych sieťach v Austrálii, píše portál news.co.au.

Odborníci to objasňujú tým, že medzi menej časté vedľajšie účinky patria zapálené lymfatické uzliny. Lekári v USA v poslednom období zaznamenali príchod očkovaných pacientok, ktoré si prišli spraviť preventívne mamografické vyšetrenie.

Onkologička Laura Esserman tvrdí, že sa s týmto problémom určite stretnú tisíce očkovaných žien. Nemusia sa však báť, že by išlo o príznaky rakoviny prsníka.

Americká štúdia, ktorú na svojom webe publikovala Radiologická spoločnosť Severnej Ameriky (RSNA) prišla so záverom, že vakcínou vyvolané zdurenie lymfatických uzlín môže viesť k mylnému určeniu diagnózy, keďže podobné príznaky sa objavujú aj pri rakovine prsníkov.

Zatiaľ nie je jasné, ako dlho trvá, kým opuch odoznie, no faktom je, že ide iba o dočasnú záležitosť. Aby sa ženy vyhli zbytočnému strachu, v Austrálii im zdravotníci odporučili, aby išli na mamografické vyšetrenie ešte pred očkovaním alebo až 6 týždňov po ňom. Tento krok je dôležitý najmä pre ročníky nad 50 rokov, ktoré by mali podstupovať mamografiu častejšie.

SYDNEY/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti