Ázijská krajina sa stáva superšíriteľom covidu. V najväčšom meste budujú nové krematóriá

Premiér Igor Matovič.
Zdroj: Steve Parsons/Pool via AP

V blízkosti tohto štátu žije tretina svetovej populácie.

V najväčšom mjanmarskom meste Rangún sa vybuduje desať nových krematórií. Úrady oznámením podporili špekulácie o tom, že koronavírus krajinu zasiahol výrazne viac, ako si sama pripúšťa.

Zvláštny vyslanec OSN pre ľudské práva Tom Andrews v rozhovore pre The Guardian varoval, že krajina sa môže stať ohniskom nákazy, odkiaľ sa bude vírus ďalej šíriť.

„Vieme, že je tu stúpajúca krivka. Je to veľmi rýchly rast, ba až alarmujúci. Mjanmarsko sa stáva superšíriteľom covidu a jeho variant, ktoré sú extrémne nebezpečné, mimoriadne nákazlivé a smrteľné,“ uviedol Andrews.

Dodal, že situácia ohrozuje celú oblasť: „Je to región, ktorému hrozí dokonca ešte väčšie utrpenie práve pre Mjanmarsko.“ V susedstve tejto krajiny žije tretina svetovej populácie.

Zástupca OSN popísal aj situáciu v Mjanmarsku. „V Rangúne je bežné vidieť fronty na troch miestach. Jedna je pred bankomatmi, jedna na kyslík, čo je veľmi nebezpečné, pretože bezpečnostné sily na ľudí strieľať a jedna pred krematóriami a márnicami,“ uviedol Andrews.

Zástupy pred cintorínmi sú také veľké, že štátom kontrolované médiá oznámili, že sa na hlavnom rangúnskom cintoríne vybuduje desať nových krematórií, ktoré umožnia spaľovať tritisíc tiel denne.

Informácie o avizovanej výstavbe krematórií vyvolali ďalšie pochybnosti o skutočnom počte obetí covidu v krajine.

Barmské ministerstvo zdravotníctva uvádza, že ich je 4629, číslo sa však dlhodobo považuje za podhodnotené. Za stredu (28.7.) pribudlo podľa údajov barmského ministerstva takmer 5000 nových prípadov a ďalších 365 obetí.

RANGÚN/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti