Cestovanie s COVID pasmi sa komplikuje. Množia sa chyby v údajoch

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Informácie o očkovaní prichádzajú do NCZI z vyše sedemdesiatich informačných systémov, preto je spektrum dátových chýb široké

Pribúdajú prípady, kedy digitálny preukaz uvádza nesprávny počet vakcín alebo sú v ňom popletené osobné údaje. A chyby sa opravujú len veľmi ťažko. Na štátne infolinky sa totiž nedovoláte.

Najskôr to bol certifikát o testovaní, potom potvrdenie o zaočkovaní, no a najnovšie všetko v jednom COVID pase či aplikácia GreenPass. Dnes je to povinná výbava cestovateľov, no a keď sa situácia zhorší, tak sa stane vstupenkou k službám či do prevádzok aj u nás doma.

Už od zavedenia digitálnych preukazov sa však množia chyby. QR kód generuje nesprávne údaje stále viac a viac ľuďom. Hoci štátna infolinka má fungovať aj cez víkendy, ani nám sa nepodarilo okrem prednahratých správ spojiť so žiadnym operátorom.

„Vzhľadom na preťažené linky je možné kontaktovať NCZI prostredníctvom mailu, ktorý je uvedený na webe," uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Diana Dúhová.

Informácie o očkovaní prichádzajú do NCZI z vyše sedemdesiatich informačných systémov, preto je spektrum dátových chýb široké. NCZI dáta nevytvára, dostáva ich a pracuje s tým, čo dostane.

Najčastejším problémom býva nesúlad v mene alebo priezvisku alebo jeho zmena, chýbajúce telefónne číslo či nesprávny formát telefónneho čísla alebo chyba pri zadávaní rodného čísla, teda údaje, ktoré zadáva do systému sám žiadateľ či vakcinačné centrum.

Druhým najčastejším problémom je, že nesedí počet aplikovaných dávok vakcín. Ak ide o doplnenie vakcíny do certifikátu, toto prebieha v spolupráci s vakcinačnými centrami, ktoré sami musia vykonať opravu zaslaných údajov.

Po upozornení na nesúlad zamestnanci NCZI intenzívne pracujú na oprave dát.

Viac v reportáži Mareka Gudiaka a Mirky Ondrejčíkovej:


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NCZI

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.