Moderna oznámila lepšie štatistiky dlhodobej účinnosti ako Pfizer

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP/Friso Gentsch/dpa

Vrásky na čele odborníkov robí variant lambda.

Spoločnosť Moderna oznámila lepšie štatistiky dlhodobej účinnosti svojej vakcíny než konzorcium Pfizer/BioNTech. Vo svojej správe Moderna uvádza, že šesť mesiacov po podání druhej dávky chráni pred nákazou na 93 percent.

Tento údaj sa takmer zhoduje s výsledkami klinických testov, podľa ktorých oznámila účinnosť na 94 percent. Pfizer minulý týždeň informoval, že efektivita jeho vakcíny klesla každé dva mesiace o šesť percentuálnych bodov a šesť mesiacov po podaní druhej dávky je účinnosť okolo 84 percent.

Americká spoločnosť Moderna tiež uvádza, že pred zimou budú zaočkovaní potrebovať aj tretiu dávku vakcíny.

Problémom sú mutácie

Vrásky na čele odborníkov ale robia nové mutácie koronavírusu, ktoré môžu znížič účinnosť vakcín. Okrem rozšíreného delta variantu je to aj lambda. Ten je nielen nákazlivejší, ale aj odolnejší voči protilátkam, čo znamená, že očkovanie proti nemu je menej účinné. Vyplýva to z najnovšej štúdie japonských vedcov, o výsledkoch ktorej na svojej stránke informovala stanica Deutsche Welle (DW).

Výskumníci zistili, že variant lambda, ktorý bol prvýkrát objavený v Peru v auguste 2020, v sebe nesie tri znepokojujúce mutácie. Jedna z nich v tzv. spike proteíne spôsobuje, že protilátky nedokážu vírus v dostatočnej miere neutralizovať a prakticky sa tak vyhne imunitnej reakcii organizmu.

V dôsledku toho sú očkované osoby i tí, čo ochorenie COVID-19 už prekonali, pred nákazou horšie chránené. Ďalšie dve mutácie majú za následok, že ľudia sa variantom lambda nakazia ľahšie.

WASHINGTON/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.