Pandémia výrazne poznačila aj deti. Lekári opísali ich problémy

kavaschova roz final.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/Dmitri Ma

Národný ústav detských chorôb zaznamenal aj nižší vek vzniku porúch príjmu potravy.

Počas pandémie narástol u detí počet depresívnych a úzkostných porúch, ktoré sa zároveň zhoršili a zvýšili sa aj samovražedné pokusy. Národný ústav detských chorôb tiež eviduje nižší vek vzniku porúch príjmu potravy.

„Už pred pandémiou sme zaznamenali zmenu spektra psychických porúch detí, ako bol nárast sebapoškodzujúceho správania, nárast zvýšeného konzumu sociálnych sietí, počítačových hier, internetu a s tým súvisiace zmeny správania, poruchy príjmu potravy," spresnila hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

Chýbajú detskí špecialisti

Detská psychiatria na Slovensku aktuálne bojuje najmä s nedostatkom pedopsychiatrov v ambulanciách, s nedostatkom akútnych a doliečovacích lôžok a chýba aj detský psychiatrický stacionár.

"Problematická je aj následná súvisiaca starostlivosť a nedostatok detských psychológov a iných odborníkov, ako je špeciálny pedagóg, liečebný pedagóg či logopéd, napríklad pre zabezpečenie terapie detí s poruchou autistického spektra," opísala Kamenická.

Čakacie doby v psychiatrických ambulanciách NÚDCH sa aktuálne pohybujú od jedného do troch mesiacov. Akútne prípady sa riešia okamžite.

Zdroj: Photographee.eu/shutterstock.com

Ročne absolvujú podľa hovorkyne špecializačnú skúšku, teda atestáciu v špecializačnom programe detská psychiatria, dvaja až šiesti lekári. Od roku 2012 úspešne atestovalo 23 lekárov, z nich odišli traja do zahraničia.

„Po ukončení vysokoškolského štúdia 2. stupňa, teda po dosiahnutí vzdelania MUDr., sa lekár rozhodne, akú špecializáciu chce študovať. Špecializačné štúdium detská psychiatria trvá päť rokov, od 1. 2. 2020 sa skrátilo na štyri roky," povedala.

Mohlo by vás zaujímať: Čo je depresia a aké druhy existujú? Dôležité je nepodceňovať príznaky

Záujem o špecializačné štúdium detská psychiatria je, avšak problémom je, že ak aj absolvent lekárskej fakulty má záujem o špecializačné štúdium, musí sa zamestnať a školiť v zdravotníckom zariadení.

„Ak ich nezamestná žiadne zdravotnícke zariadenie a neumožní im vzdelávanie, tak sa nemajú kde vyškoliť a hľadajú si iné špecializačné štúdium, napríklad psychiatriu. Špecializačné štúdium detská psychiatria je aktuálne akreditované na vzdelávacej ustanovizni Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave," vysvetlila Kamenická.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.