Internáty sa pripravujú na návrat študentov. Rozmýšľajú, akými opatreniami ich ochránia

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Rozlišovať medzi očkovanými a nezaočkovanými zatiaľ nechcú.

Slovenské internáty sa pripravujú na návrat tisícov študentov. Rozmýšľajú, ako zabezpečiť prevádzku tak, aby na internátoch nevznikali ohniská covidu. Epidemická situácia je síce zatiaľ pokojná, no je dobré byť pripravený.

V bratislavskej Mlynskej doline sa na konci septembra pod jednou strechou premieša približne päťtisíc vysokoškolákov. Najväčší slovenský internát zatiaľ medzi zaočkovanými a nezaočkovanými rozlišovať nebude. Ak by sa ale situácia zhoršila, opatrenia bude musieť sprísniť.

Chystajú aj prieskum o zaočkovanosti. „Budeme oslovovať študentov, ktorí sú ubytovaní, ktorí sa už prihlásili. Prebieha to práve v týchto dňoch, akonáhle sa ukončí, rozpošleme e-mail a oslovíme ich,“ vyjadril sa Radomír Masaryk, prorektor pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského v Bratislave.

Študenti budú mať na výber. Ak nechcú bývať s nezaočkovaným študentom, izbu im vymenia.

„Odporúčame študentom, aby sa očkovali, keďže infekcia sa prenáša rýchlo. Každý vie, ako sú vystavané bunky a zabrániť tam kontaktu je nemožné,“ približuje Lujza Laudarová z marketingu Mlyny UK.

Podľa študentov, ktorých sme stretli s kamerou, je očkovanie správnou cestou. Budú sa cítiť bezpečnejšie, keď budú bývať s niekým, kto je zaočkovaný. Na budúci týždeň zasadne krízový štáb a určia pravidlá.

Ani v Košiciach zatiaľ nerozmýšľajú, že budú rozlišovať študentov na očkovaných a neočkovaných. O mesiac sa ale môže všetko zmeniť. „Budeme k nim pristupovať rovnocenne. Musíme sa prispôsobiť nariadeniam, ktoré budú platné v tom čase, keď budeme študentov prijímať,“ povedal Ervin Lumnitzer, prorektor pre vzdelávanie Technickej univerzity v Košiciach.

V košických internátoch plánujú na jeseň ubytovať približne sedemtisíc študentov. „Akademický rok sa oficiálne začína 20. septembra. Momentálne je predčasné povedať, akým spôsobom bude ubytovanie študentov organizované,“ hovorí Martin Tomko, prorektor pre vzdelávanie Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Na Žilinskej univerzite pandemické opatrenia na nový akademický rok ešte len pripravujú. Predstavia ich v polovici augusta. „Mali by sme už mať pripravené vnútorné predpisy, či už vo forme príkazu rektora alebo metodických usmernení, ako budeme postupovať v zmysle ubytovania študentov,“ uviedol prorektor pre vedu a výskum Pavol Rafajdus.

Po dlhej prestávke, keď boli internáty prázdne, by radi ubytovali všetkých. „Budeme sa snažiť správať zodpovedne, aby aj študenti mali plnohodnotný univerzitný, resp. internátny život,“ dodal Rafajdus.

Masaryk z UK v Bratislave pripomína, že do začiatku semestra zostáva ešte sedem týždňov. „Budeme to sledovať, akonáhle sa situácia bude zhoršovať, podnikneme opatrenia tak, aby sme chránili našich študentov aj zamestnancov,“ povedal.

Téme sa venovala Zuzana Holienčíková.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internáty

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.