Delta sa už šíri v komunitách. Medzi nakazenými je mnoho dovolenkárov, ktorí prišli z týchto krajín

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

V globále je približne 30 percent pozitívnych bezpríznakových.

Delta na Slovensku dominuje a šíri sa v komunitách. V niektorých prípadoch mimoriadne nákazlivej mutácie koronavírusu sa už nedá dohľadať jej pôvodca. Stúpol ale počet importovaných prípadov zo zahraničia. Toto ochorenie si júli z dovolenky prinieslo vyše 360 ľudí. Z ktorých krajín prišli?

Kým v júni si covid zo zahraničia priniesli len 3 percentá z pozitívnych, prvý prázdninový mesiac narástol ich počet desaťnásobne na 368. Dominuje delta. Vyplýva to z analýzy, ktorú pre Markízu pripravila odborníčka Mária Avdičová

Najviac prípadov bolo importovaných zo Španielska (78 prípadov a z nich viac ako 20 bol delta variant). Nasledovali krajiny: Chorvátsko, Veľká Británia alebo aj Cyprus.

Dominantným je aj Česko. V zoznamoch hygienikov figuruje vyše 20 krajín. Najčastejšie sa nakazili mladší ľudia od 15 do 34 rokov.

Hygienici tento týždeň potvrdili, že delta už na Slovensku dominuje. Posledný júlový týždeň ju odhalili vo väčšine vzoriek.


V globále je približne 30 % pozitívnych bezpríznakových, viac ako 57 % má veľmi ľahký priebeh formou akútneho respiračného ochorenia a asi 10 % má febrilné ťažkosti. V júli bolo veľmi málo ťažších foriem. V systéme sú vykázané len tri prípady, uvádza Avdičová.

Časť prípadov už ale hygienici nevedia dohľadať a teda zistiť, kde presne sa dotyčný covidom nakazil. Inak povedané, na Slovensku sa už v prípade delta variantu začína takzvané komunitné šírenie.

Výraznú väčšinu nakazených tvoria ľudia bez očkovania. Z 1241 prípadov, ktoré v júli hygienici sledovali, bolo zaočkovaných 95.

Ak sa ale pozrieme na čísla od začiatku roka, odkedy sa na Slovensku začalo aj očkovať, podiel nakazených očkovaných je 2 %. Z nich len 0,11 malo obe dávky s dvojtýždňovým odstupom.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti