Veľký prehľad zaočkovanosti detí a pracovníkov v školstve: Pozrite si, ako je na tom váš okres

Očkovanie detí
Očkovanie detí Zdroj: TV Markíza

Tieto čísla sú dôležité najmä preto, lebo o pár týždňov sa otvorenia školy.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zverejnilo a porovnalo dáta zaočkovanosti v jednotlivých okresoch Slovenska. Zameralo sa na deti a tínedžerov vo veku od 12 do 17 rokov a taktiež na pomer očkovaných osôb v školstve.

Údaje ukázali, že v celej krajine je zaočkovaných 41 percent obyvateľov, 19 percent osôb vo veku od 12 do 17 rokov a v školstve máme zaočkovaných 66 percent pracovníkov.

V rámci okresov majú najvyšší podiel očkovaných v Bratislave, kde si po vakcínu prišlo 60 percent ľudí, nasleduje ju okres Senec s 52 zaočkovanými. Najmenší podiel očkovaných majú v okresoch Gelnica a Revúca s 28 percentami či okresy Poltár a Rimavská Sobota, kde je ich o percento viac.

NCZI porovnalo aj pomery očkovania detí a tínedžerov. Na vrchu je Bratislava, kde je zaočkovaných 43 percent mladých vo veku od 12 do 17 rokov. Nasleduje okres Senec s 38 percentami. Naopak, najmenej zaočkovaných neplnoletých je v okrese Medzilaborce (6 %) a málo ich je aj v okrese Revúca, kde sa ich zaočkovalo sedem percent.

Pár týždňov pred otvorením škôl sú k dispozícii aj spomínané údaje o zaočkovanosti v školstve. V tomto prípade je na vrchu okres Dunajská Streda, kde je zaočkovaných 77 percent ľudí. Iba o pár percent menej, konkrétne na 73 percentách, je zaočkovanosť v okrese Šaľa.

Najmenej ľudí zo školstva sa prišlo zaočkovať v okrese Kysucké Nové Mesto (49 %). O pár percent viac, 54 percent, má okres Detva.

Detailné údaje o zaočkovanosti v okresoch nájdete v tabuľke:


O miere zaočkovanosti proti ochoreniu COVID-19 za jednotlivé okresy, mestá a obce informuje aj Únia miest Slovenska (ÚMS) na svojom webe. Dáta majú pomôcť občanom lepšie sa orientovať vo svojom okolí ako súčasť prevencie, portál má byť zároveň nápomocný aj pre samosprávy. Údaje zverejňované len na úrovni okresov považuje únia za nedostatočné, mätúce a výrazne skresľujúce.

„Môžete mať okresné mesto, ktoré má vysokú zaočkovanosť a okolité dedinky, ktoré majú zaočkovanosť podstatne nižšiu. A to vám skresľuje dáta za celý okres. Je to veľmi mätúce a skresľuje to situáciu v okolí,“ uviedla Únia.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti