Vláda schválila nový COVID automat. Zaočkovaným okresom chce dať väčšiu slobodu

Otvorená terasa v Bratislave.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Opatrenia sa budú odvíjať aj od zaočkovanosti.

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo nový COVID automat, ktorý by mal určovať podmienky a obmedzenia v okresoch podľa ich aktuálnej epidemiologickej situácie. Ide o tretiu aktualizáciu automatu, ktorý je podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka nastavený na delta variant. Ten je doteraz najinfekčnejšou mutáciou koronavírusu.

Materiál schválila vláda.

Základnou zmenou je, že opatrenia už budú ovplyvnené zaočkovanosťou. Majitelia prevádzok alebo organizátori hromadných podujatí si budú môcť vybrať z troch režimov: buď budú púšťať len plnezoačkované osoby, alebo skupinu zloženú zo zaočkovaných, otestovaných a prekonaných, alebo si vyberú nezohľadňovať covid pas vôbec. Pre každý režim budú platiť iné opatrenia.

Skupina plnezaočkovaných nebude mať v prevádzkach takmer žiadne obmedzenia. Na hromadné podujatia budú môcť chodiť bez limitu až do najhoršej čiernej fázy.

Ak si majiteľ reštaurácie vyberie druhý režim, teda pustí ľudí, ktorí sú zaočkovaní, prekonaní alebo otestovaní na COVID-19, bude mať trochu prísnejšie podmienky. Ak sa prevádzkar rozhodne púšťať dnu ľudí bez ohľadu na ich status a nebude si pýtať covid pas ani negatívny test, musí rátať s prísnymi obmedzeniami a v prevádzke budú potrebné odstupy a obmedzený počet návštevníkov.

Prevádzkar však bude môcť tieto režimy aj kombinovať. Napríklad, ráno sa rozhodne púšťať len očkovaných, testovaných a prekonaných a večer sprístupní svoje priestory len pre plnezaočkovaných. Musí však dať na viditeľné miesto oznam, aký režim platí v jeho prevádzke. COVID preukazy musí kontrolovať pri vstupe.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Novinkou je aj tzv. poklesový alebo rastový trend. Ak v okrese dva týždne po sebe klesá počet pozitívnych o 10 percent, môže sa dostať do lešpej fázy, ako mu podľa čísel prislúcha. Ak ale dva týždne po sebe čísla rastú, môžu rozhodnúť o prísnejších opatreniach. Cieľom je, aby sa v prípade rapídneho zhoršenia situácie zasiahlo rýchlo a efektívne.

Podstatnou zmenou je aj to, že farba okresu bude ovplyvnená aj počtom zaočkovaných ľudí nad 50 rokov. Ak má okres viac ako 65 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov, môže sa posunúť o stupeň nižšie, teda do lepšej fázy. Ak bude mať okres 75 percent zaočkovaných ľudí nad 50 rokov a má vysoký počet infikovaných, môže sa posunúť o dva stupne nižšie do COVID automatu a opatrenia budú menej prísne.

Medzi okresy s najvyššou mierou zaočkovaných ľudí nad 50 percent patria Bratislava, Dunajská Streda, Senec, Pezinok, Trnava, Šaľa, Galanta, Žiina, Komárno, Trenčín, Prešov, Dolný Kubín, Sabinov, Skalica, Myjava, Piešťany, Banská Bystrica, Námestovo. Bratislava by sa napríklad nemala už nikdy dostať do čiernej fázy.

Ako to vyzerá so zaočkovanosťou vo vašom okrese si môžete pozrieť tu.

Mišík vysvetľuje, že počas druhej vlny bolo až 90 percent hospitalizovaných ľudí vo veku nad 50 rokov. Prioritou by preto podľa neho malo byť chrániť týchto ľudí a tým aj chrániť zdravotnícky systém, aby mohol poskytovať svoju štandardnú starostlivosť.

Podľa Mišíka nie je problém, ak má okres veľa infikovaných, ak majú zaočkovaných rizikových ľudí.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uviedol, že štátne nemocnice by mali poskytovať antigénové testy za päť eur. K dispozícii budú aj mobilné odberové miesta, ale test bude u nich drahší.

Nové pravidlá

Nové pravidlá vychádzajú zo základného predpokladu, že majitelia prevádzok či organizátori hromadných podujatí či omší si vyberú, ktorú skupinu obyvateľstva pustia. Tento systém sa dotkne svadieb, karov, osláv, reštaurácií, fitness centier, aquparkov, kúpalísk, bohoslužieb, návštev v domovoch sociálnych služieb a väzniciach, športových súťaží, obchodov, služieb, múzeí, galérií, knižníc a hotelov.

Školy plošne nebudú zatvárať. Budú sa však riadiť školským semaforom. Ten umožňuje regionálnemu hygienikovi zatvoriť školu, ak sa v nej šíri nákaza. V takom prípade prechádza škola dočasne na domáce vzdelávanie. Kapacitne budú obmedzené len vysoké školy. V zelenej fáze však fungujú aj vysoké školy bez obmedzení.

Podobne ako doteraz, aj naďalej sa budú hygienici a odborníci stretávať každý pondelok, kedy budú vyhodnocovať aktuálnu situáciu v okresoch. Nové rozdelenie Slovenska budú prezentovať v utorky alebo stredy. Nové rozdelenie okresov bude vstupovať do platnosti vždy nasledujúci pondelok.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti