Prehľad zaočkovanosti proti covidu v EÚ: Tieto krajiny sú na tom najlepšie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Španielsko má 61,10 percenta plne zaočkovaných a je na čele EÚ.

Španielsko má 61,10 percenta plne zaočkovaných obyvateľov proti covidu a v tomto ukazovateli je prvé medzi krajinami Európskej únie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Úplne zaočkovaných je viac ako 28,9 milióna obyvateľov, čo predstavuje 61,10 percenta populácie, napísala na svojej webovej stránke španielska verejnoprávna televízia RTVE.

Aspoň jednu dávku dostalo viac ako 33,87 milióna ľudí, čo predstavuje 71,38 percenta obyvateľstva. Španielsko má viac ako 47 miliónov obyvateľov.

Slovensko má za sebou dôležitý míľnik. Zaočkovaná je už viac ako polovica dospelej populácie

Taliansko má úplne zaočkovaných 57,7 percenta obyvateľov, Francúzsko 56 percent a Nemecko 55 percent. V Bulharsku je úplne zaočkovaných necelých 15 percent obyvateľov. Pre porovnanie, s Spojenom kráľovstve má ukončené očkovanie približne 60 percent ľudí a v USA 50 percent.

Slovensko podalo zatiaľ viac ako 4,38 milióna dávok vakcíny (prvej aj druhej dávky). Úplne zaočkovaných tak je 38 percent populácie.

Španielsku k tomuto výsledku pomohla i dôvera vo verejné zdravotníctvo a vo vakcíny, uviedol profesor sociológie Josep Lobera z Madridskej autonómnej univerzity (UAM). Lobera je členom výboru pre očkovaciu stratégiu, ktorá je pracovnou skupinou španielskej vlády pre očkovanie.

Na základe júnového prieskumu univerzity Imperial College v Londýne, uskutočneného v 15 krajinách, dôveruje vakcínam 79 percent Španielov. V USA je to 62 percent a vo Francúzsku 56 percent obyvateľov.

MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti