Nový COVID automat od pondelka: Prísnejšie pravidlá sú v šiestich okresoch

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - František Iván

Zvyšok krajiny zostáva zelený.

Od pondelka (16.8.) vstúpi do platnosti nový COVID automat. Pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu zmení farbu šesť okresov. V oranžovej fáze budú Košice I – IV, Košice okolie, Gelnica, Spišská Nová Ves, Poprad a Stará Ľubovňa. Zvyšok krajiny zostáva zelený.

Cieľom nového automatu, ktorý prijala vláda uplynulý týždeň, je zasiahnuť rýchlo tam, kde vypukne ohnisko nákazy a zároveň dať väčšiu slobodu zaočkovaným okresom. Vychádza z toho, že očkovaní ľudia nie sú hrozbou pre svoj okres a je veľmi malá šanca, že sa dostanú do nemocnice.

Sprísnenie opatrení v oranžovej fáze sa týka napríklad kapacity pri hromadných podujatiach či spoločenských udalostiach alebo kapacity v reštauráciách.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Podmienky sa v novom automate líšia v tom, pre akých ľudí budú podujatia organizované či pre akú skupinu sa majitelia podnikov rozhodnú mať otvorené. Buď budú len pre plnezaočkovaných, alebo pre očkovaných, testovaných a prekonaných (OTP) alebo pre všetkých bez potreby preukázať sa covid preukazom.

PRESNÉ PRAVIDLÁ A DETAILY COVID AUTOMATU VO VŠETKÝCH FÁZACH nájdete TU.

Nový COVID automat zavádza päť farieb rizikovosti okresov - od zelenej (monitoring), cez oranžovú (ostražitosť), červenú (1. stupeň ohrozenia), bordovú (2. stupeň ohrozenia), až po čiernu (3. stupeň ohrozenia).

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti