Slovensko prechádza na nový režim a najviac to pocítia nezaočkovaní

Príprava na pondelok.
Príprava na pondelok. Zdroj: TV Markíza

Od pondelka sa budú v prevádzkach opäť sprísňovať pravidlá fungovania.

Slovensko prechádza na nový režim a najviac to pocítia nezaočkovaní. Od pondelka (16.8.) sa budú v prevádzkach opäť sprísňovať pravidlá fungovania.

Covidpasy, ktoré sme doteraz ukazovali len na hraniciach, sa zrejme stanú neoddeliteľnou súčasťou každodenného fungovania. Reštaurácie, bazény, fitká a dokonca kostoly sa musia rozhodnúť, koho vpustia dovnútra.

Vybrať si môžu z troch režimov. Otvoriť môžu pre očkovaných, pre ľudí s negatívnym testom alebo pre všetkých. Čím však budú voľnejšie kontroly, tým menej ľudí sa dostane dovnútra.

Tieto zmeny najvýraznejšie pocítia v deviatich okresoch - medzi nimi sú aj Košice alebo Poprad. Tie sa zafarbia do oranžovej farby. Analytici však predpokladajú, že sa situácia bude postupne zhoršovať aj v ďalších okresoch.

Pozrite si aj reportáž


Vo Vysokých Tatrách bude zopár terás, kde obslúžia každého, no väčšina reštaurácií si z troch možností vybrala, že vpúšťať budú očkovaných, testovaných a tých, čo Covid prekonali.

Kontroly budú robiť priamo pri vstupe do gastroprevádzok.

Rovnako sa rozhodli aj prevádzkovatelia lanoviek. Tie kabínkové budú fungovať v takzvanom OTP režime. Na ostatných sa turisti prevezú bez obmedzení.

Kontrola bude prebiehať dvojstupňovo. V jednom prípade budú kontrolovať hneď pri vstupe do lanovky, v druhom prípade priamo pri predaji v kasách.

Na zmeny sa pripravujú aj košické kúpaliská. Pri okienku budú vyžadovať nielen vstupné, ale aj platný test či očkovací preukaz.

Rozhodli sa, že idú do režimu OTP čiže očkovanie, test, prekonanie covidu.

V praxi to znamená, že musia obmedziť kapacitu návštevníkov na 50 percent a zamestnancom kúpaliska pribudne robota navyše. Kto nie je zaočkovaný a nepreukáže sa ani platným testom, sa k bazénu nedostane.

Oranžovému režimu sa budú musieť prispôsobiť aj gastroprevádzky. Práve tento sektor utrpel počas covidu najhlbšiu ranu. Z nových pravidiel nadšení nie sú.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

KOŠICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme OTP

Dôležité udalosti